Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gołębnik w Różance - zabytek uratowany

 

Czas czytania: ~3 min


Dwór w Różance w powiecie kłodzkim został zbudowany w XVII. Był siedzibą zarządu dóbr majątku Szczerba, związany z zamkiem noszącym taką nazwę. Burzliwe losy tego regionu spowodowały, że od 1945 roku dworski zespół zabudowań był coraz bardziej zaniedbany, dziś jest w ruinie. Poza głównym budynkiem dworskim na terenie majątku znajdowało się jeszcze kilka mniejszych obiektów, w tym pochodzący z XIX wieku gołębnik o ciekawej formie baszty. To właśnie jego renowacji podjęła się Anna Zaręba.

 

Gołębnik w Różance

Tak było

Gołębnik w Różance

Tak było

Wyjątkowy projekt dla zabytku

Polskie zabytki mają zmienne szczęście; zdarza się, że z rozmysłem są doprowadzane do ruiny, aby można się było ich pozbyć (szczególnie kiedy zajmują wartościową działkę); inne trafiają pod urzędową opiekę w młodym wieku (Kaplica w gminie Wilga), jeszcze inne bywają w lepszy lub gorszy sposób rozbudowywane (Nowoczesna nadbudowa zabytku) i modernizowane (Dworzec Zajezierze koło Dęblina).

Gołębnik w Różance
Gołębnik w Różance

Murowany gołębnik, znajdujący się na terenie dawnego dworu Różanka wielu pewnie już dawno spisało na straty. Przechylony, częściowo zawalony był w bardzo złym stanie i nawet wprawnemu oku trudno było dostrzec jego urok i walory historyczne oraz architektoniczne. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili uratować ten niezwykły obiekt z przeszłości. Najważniejszą rolę w tym procesie odegrała konserwatorka zabytków, Anna Zaręba, która opracowała projekt renowacji gołębnika i go ogromnym nakładem pracy i determinacji zrealizowała. Ważna była otwartość i gotowość do współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Międzylesiu, ale i lokalnej społeczności oraz organizacji zajmujących się ochroną zabytków. Koszt przywrócenia świetności zabytkowemu gołębnikowi wyniósł ok. 100 000 zł, a inwestycję dofinansowano z Budżetu Państwa ze środków Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Renowacja i odbudowa historycznej bryły

Gołębnik, choć zabezpieczony po częściowym zawaleniu się w 2000 roku, przez lata pozbawiony był niemal dwóch ścian od północnego wschodu oraz gzymsu nad wejściem, a całość była odchylona od pionu o ponad 27 cm. Pogłębiały się spękania na pozostałych ścianach, uszkodzone były fundamenty. Prace remontowe i konserwatorskie polegały głównie na zabezpieczeniu i utrwaleniu substancji poprzez usunięcie przyczyn destrukcji, wyeliminowaniu problemów konstrukcyjnych oraz zachowanie oryginalnej substancji zabytkowej, w tym na przykład zachowanej oryginalnej drewnianej więźby dachowej. Drugą częścią zadania były prace budowlane. Te polegały m.in. na ustabilizowaniu fundamentów gołębnika, stabilizacji i naprawy spękań oraz odbudowie zawalonego fragmentu ściany wraz z wprowadzeniem systemu stabilizującego konstrukcję. Przywrócono niegdyś zamurowane otwory, zrekonstruowano ościeże i drzwi, zdemontowano wtórną lampę usytuowaną na zwieńczeniu i całość zamknięto sygnaturką; przy rekonstrukcji wykorzystano w maksymalnym stopniu materiał pozyskany z zawaliska. Co ważne: oryginalne mury od tych uzupełnionych odróżniono różnym rodzajem tynku, dzięki czemu łatwo się zorientować, co zostało w wyniku rekonstrukcji dodane do historycznego obiektu.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Udokumentowany na zdjęciach zakres wykonanych prac robi imponujące wrażenie. Dobrze by było, aby więcej polskich zabytków miało szczęście „trafić w ręce” zdeterminowanych konserwatorów, gotowych podjąć wysiłek ich ratowania i przywracania blasku.

 

Zdjęcia i informacje dzięki uprzejmości Anny Zaręby.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Renowacja Zabytku, Zabytek, Rewitalizacja Zabytku, Obiekt Architektoniczny, Hot

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera