Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lustrzany biurowiec

 

Czas czytania: ~2 min


Ulica Poleczki znajduje się na południowych peryferiach Warszawy. Stanowi kraniec biznesowej dzielnicy, jaka wyrosła w miejscu dawnych zakładów przemysłowych Służewca, stanowi też jedną z tras dojazdowych na stołeczne lotnisko. To wyjątkowo mało atrakcyjna okolica – ruchliwą jezdnię otaczają ekrany akustyczne, a zabudowa dookoła jest chaotyczną mieszaniną nowych kompleksów biurowych i reliktów czasów, gdy dominował tu przemysł.

 

Budynek biurowy przy ul. Poleczki 32 w Warszawie
Budynek biurowy przy ul. Poleczki 32 w Warszawie

Otwarty na zieleń

Zespół pracowni A5 Architekci przystępując do projektu biurowca u zbiegu ulicy Poleczki i Wyczółki poszukał w tym otoczeniu walorów. Za takie uznał sąsiedztwo Toru Wyścigów Konnych oraz alei wysokich jesionów. To te elementy zdeterminowały formę budowli, bo budynek skierowano ku kameralnej uliczce od strony północnej, ustawiając frontem do pięknych drzew. Aby lepiej wtopić obiekt w otoczenie zdecydowano się elewację frontową biurowca obłożyć taflami polerowanego aluminium. Zastosowanie lustrzanych powierzchni w architekturze nie jest bardzo częste, ale znamy przykłady wykorzystania takiego rozwiązania zarówno zagranicą (lustrzane obiekty), jak i w Polsce, zarówno w obiektach mieszkalnych (Dom po drugiej stronie lustra), jak i komercyjnych (Zagłębiowska Izba Gospodarcza) czy w miejskich rzeźbach („Nawa” Oskara Zięty). Choć lustrzane elewacje bywają krytykowane, jako niebezpieczne dla ptaków, w wypadku budynku przy ulicy Poleczki projekt poprzedzony został konsultacjami pod kątem tego zagrożenia. „Projektanci i użytkownicy z Niemiec, Szwajcarii oraz Irlandii potwierdzili, że ten rodzaj powierzchni nie myli ptaków, co znalazło już potwierdzenie podczas eksploatacji” – podkreślają architekci z pracowni A5.

Budynek biurowy przy ul. Poleczki 32 w Warszawie
Budynek biurowy przy ul. Poleczki 32 w Warszawie

Bryła chroniąca przed hałasem

Lustrzana elewacja w czterokondygnacyjnym budynku biurowym przy ulicy Poleczki odbija, a co za tym idzie multiplikuje majestatyczne drzewa rosnące przed budynkiem, tworząc, jak to ujmują architekci, „wrażenie wszechobecności zieleni”. Aby to było możliwe budynek został postawiony niejako „plecami” do ruchliwej głównej ulicy, otrzymując wejście z drugiej strony, z małej uliczki na tyłach. Takie nieoczywiste rozwiązanie „pozwala użytkownikom na komfort obcowania z naturą w zurbanizowanym krajobrazie”, separuje budynek od hałasu ruchliwej ulicy, od strony której obiekt posiada masywną elewację z wąskimi otworami okien. Komfort użytkowania budynku w sąsiedztwie wielopasmowej jezdni i niedaleko lotniska zapewnia tu także wysokiej klasy stolarka aluminiowa dobrana indywidualnie dla każdej z elewacji. Przy okazji inwestycji, chcąc zadbać o najbliższe otoczenie budynku inwestor i architekci starają się doprowadzić do renowacji i zazielenienia muru torów wyścigowych, a także demontażu znajdującego się na sąsiedniej działce ekranu akustycznego, który stanowi szpetną pozostałość po nieaktualnym przeznaczeniu terenu pod zabudowę mieszkaniową.

 

Zobacz galerię zdjęć biurowca

Lustrzany biurowiec - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: ul. Poleczki 32, Warszawa

Inwestor: PID Polska

Projekt architektoniczny: A5 Architekci
Zespół projektowy: Magdalena Wroniszewska, Jakub Wroniszewski, Thomas Dryjski, Piotr Waga, Anna Zagorec, Otto Kus, Eleonora Quinzi

Projekt konstrukcji: Pracownia DM – Dionizy Mróz

Projekt zieleni: MAM Architekci – Ewa Potapow
Generalny wykonawca: Finetech Construction
Powierzchnia całkowita: 4 900 m2
Powierzchnia najmu: 3 337 m2
Projekt: 2016
Realizacja: 2022

Źródło: a5architekci.pl/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec, Budynek Biurowy, Nowoczesne Biuro, Projekt Biurowca, Fasada, Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny

Piramida odnowiona
Piramida odnowiona

25 marca 2024 roku w sanatorium Narcyz zameldowali się pierwsi kuracjusze. Obiekt, razem z kilkunast ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera