Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Blu Residence w Warszawie - rezydencja wśród osiedli

 

Czas czytania: ~2 min


Teren pomiędzy Wisłostradą a wybrzeżem Wisły w okolicy zbudowanego w 2002 roku Mostu Siekierkowskiego był przez lata obszarem, który nie przypominał miasta. Można tu było znaleźć pola uprawne, przede wszystkim jednak była to dzika, zielona, niezurbanizowana część stolicy, poprzetykana zabudową jednorodzinną. Wystarczyła mniej niż dekada, żeby okolica ta radykalnie zmieniła swoje oblicze. Dziś stoją tu (i wciąż powstają nowe) dziesiątki nowych osiedli i pojedynczych domów i budynków wielorodzinnych, zbudowano ulice, infrastrukturę.

 

Blu Residence w Warszawie
Blu Residence w Warszawie

Współczesny modernizm

Nowo projektowane osiedla, szczególnie te powstające na obrzeżach miast lub w okolicach wcześniej mało zabudowanych miewają bardzo różne formy i układy. Bywają zwykłymi zespołami prostej zabudowy mieszkaniowej, zdarza się jednak, że inwestor i architekci chcą zadbać także o architekturę domów. Najbardziej znanym przykładem tego drugiego podejścia są kolejne osiedla budowane na wrocławskich Nowych Żernikach, ale podobne realizacje znaleźć można także m.in. pod Warszawą Osiedle Tatarak czy pod Gdańskiem.

Blu Residence w Warszawie
Blu Residence w Warszawie

Blu Residence to wyjątkowa przestrzeń, która swoim przyszłym mieszkańcom zapewni komfort każdego dnia” – pisze inwestor o realizacji powstałej przy ulicy Bluszczańskiej w Warszawie. „Bryła budynku została zaprojektowana w oparciu o trzy główne założenia: prostotę, funkcjonalność i stylowy design” – można także przeczytać w opisie budynku. Blu Residence – to trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, w którym zmieściło się 39 lokali: 36 mieszkań (o powierzchni od 37 do 165 m2) oraz trzy lokale usługowe. Za jego wygląd odpowiadała pracownia BRIC Architekci, która swoją koncepcję musiała pogodzić z zapisami planu miejscowego oraz na razie nie istniejącymi, ale planowanymi inwestycjami, przede wszystkim placem, który ma tu powstać, czy wpisaną w planach kolejną nową zabudową.

Blu Residence w Warszawie
Blu Residence w Warszawie

Tarasowe światłocienie

Elegancja, indywidualizm i duża funkcjonalność – to cele, które stawiali sobie architekci przystępując do projektowania. Budynek założono na planie przypominającym literę „V”, z jednym skrzydłem stanowiącym pierzeję ulicy i drugim wchodzącym w głąb działki. Aby zminimalizować zacienienie sąsiednich budynków Blu Residence otrzymała formę tarasowca, każde ze skrzydeł budynku schodkowo obniża swoją wysokość. Ze względu na planowany plac oraz układ urbanistyczny najwięcej uwagi architekci poświęcili elewacji budynku od strony ulicy – to on współtworzy charakter tej części dzielnicy, stanowiąc pierzeję. Znakiem rozpoznawczym tej elewacji stały się naprzemiennie zlokalizowane wycięcia w postaci loggii, które tworzą jej rytm, z zarazem ją dynamizują grą światła i cienia. To tu zlokalizowane są usługi, pomieszczenia techniczne, wjazd oraz wejście do budynku. Elewacje od strony dziedzińca mają bardziej stonowany wygląd. W całej inwestycji pojawia się dużo zieleni (w tym zielone dachy), a także szereg rozwiązań przyjaznych środowisku, jak system odzyskiwania wody deszczowej,  antysmogowe filtry węglowe, ogniwa fotowoltaiczne.

Blu Residence - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Warszawa, ul. Bluszczańska 2

Inwestor: Albero Invest

Projekt architektoniczny: BRIC Architekci

Realizacja: 2022

Źródło: bluresidence.pl, bric.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Osiedle Mieszkaniowe, Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera