Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Dystrybucyjne LPP. Bryła z perforowanej blachy

 

Czas czytania: ~3 min


Centrum dystrybucyjne firmy LPP w Brześciu Kujawskim obsługuje ponad 1000 sklepów doskonale znanych w Polsce marek odzieżowych. Magazyn może tu pomieścić 40 milionów sztuk towaru, a w dużym stopniu zautomatyzowany system obsługi jest w stanie rozdysponować 8 mln sztuk odzieży tygodniowo. Pracuje tu ok. 700 osób, obiekt dysponuje szeregiem pomieszczeń mających poprawić komfort pracy i własną zajezdnią autobusową - firma stworzyła własną sieć komunikacji, ułatwiającą dotarcie do miejsca pracy osobom z okolicznych miejscowości.

 

Centrum Dystrybucyjne LPP
Centrum Dystrybucyjne LPP

Dobry projekt przemysłowy

Choć centra dystrybucyjne zwykle nie wyróżniają się szczególnie wysmakowaną architekturą, bo nacisk kładzie się w ich przypadku na funkcjonalność i wymogi techniczne, obiekt w Brześciu Kujawskim powstał także z dbałością o wyraz architektoniczny. „Ambitna wizja inwestora przy współpracy z projektantami i wykonawcą pozwoliła stworzyć obiekt wyjątkowy, który może wyznaczać trendy dla tego typu inwestycji” – podkreślają architekci z pracowni Tacakiewicz Ferma Kresek, odpowiedzialnej za projekt obiektu. Związane z produkcją przemysłową, ale jednocześnie niepozbawione dbałości o jakość architektoniczną realizacje np. w Ożarowie Mazowieckim (Budynek produkcyjny z częścią magazynową i biurową) czy w Mielcu (Siedziba firmy R&S) pokazują, że nawet „mało estetyczne” funkcje można zamykać w dobrze zaprojektowanych bryłach.

Centrum Dystrybucyjne LPP
Centrum Dystrybucyjne LPP

Inwestycja wyróżnia się na rynku obiektów przemysłowo-magazynowych. Dużą uwagę poświęcono estetyce, funkcjonalności oraz zrównoważonemu rozwojowi” – piszą  architekci z pracowni Tacakiewicz Ferma Kresek o centrum dystrybucyjnym firmy LPP w Brześciu Kujawskim. Budynek zyskał wyeksponowany, specjalnie opracowany portal wejściowy, na który skierowane zostały ciągi komunikacyjne wraz z okalającą je zielenią. Tę część obiektu pokryto blachą perforowaną, która została „uszyta na miarę” z 250 000 trójkątnych otworów. To nawiązanie do struktury tkaniny, czyli materiału, który jest głównym polem działalności firmy LPP. Wykorzystana na budynku frontowym perforowana blacha utrzymana została w dwóch odcieniach szarości. Ponadto bryłę wyposażono w dużą ilość przeszkleń, które dostarczają światła do wszystkich pomieszczeń, zarówno do biur, jak magazynów. We wnętrzach dominuje jasna kolorystyka.

Centrum Dystrybucyjne LPP
Centrum Dystrybucyjne LPP

Budynek przyjazny użytkownikom

Centrum dystrybucyjne formy LPP w Brześciu Kujawskim posiada certyfikat BREEAM, bo zarówno inwestor, jak architekci zadbali i o komfort pracowników, i o środowisko. W budynku zainstalowano 4 tysiące paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,5 MW i powierzchni ponad 7 tys. m2. Obiekt wyposażono ponadto m.in. w system rekuperacji w pomieszczeniach biurowych, który pozwala na odzysk nawet do 95% ciepła, zoptymalizowany (z myślą o komforcie użytkowników) system oświetlania, instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej oraz wentylacyjnej dzięki zaawansowanemu systemowi BMS, a także szerokie korytarze i przeszklenie magazynu.

Centrum Dystrybucyjne LPP
Centrum Dystrybucyjne LPP
Centrum Dystrybucyjne LPP

„Z pracownią Tacakiewicz Ferma Kresek współpracujemy już od kilku lat. Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim będzie trzecim obiektem logistycznym, który razem zaprojektowaliśmy. Architekci pracowni bardzo dobrze znają nasze potrzeby oraz uwarunkowania łańcucha dostaw LPP, co znacznie usprawniło cały proces” – komentował tę realizację Łukasz Piwoński z firmy LPP.

 

Zobacz zdjęcia wnętrza budynku

Centrum Dystrybucyjne LPP - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Brześć Kujawski

Inwestor: LPP
Projekt architektoniczny: Tacakiewicz Ferma Kresek
Wykonawca: Bremer

Powierzchnia zabudowy: 71 542 m2

Kubatura: 988 922,62 m3
Projekt: 2020
Realizacja: 2022


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryła Architektoniczna, Bryła Budynku, Realizacja Architektoniczna, Obiekt Architektoniczny, Hot

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera