Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mendel’s Greenhouse - nowatorska konstrukcja ze szkła i stali

 

Czas czytania: ~ 2 min


Czeska pracownia Chybik + Kristof zbudowała nowatorską konstrukcję ze szkła i stali, jako hołd dla historycznej szklarni opactwa św. Augustyna. Projekt ten ściśle wiąże się z dziedzictwem Gregora Mendla, który jest kluczową postacią w dziedzinie nowoczesnej genetyki. Inspirując się jego rysunkami, architekci stworzyli unikalną strukturę, która doskonale oddaje jego odkrycia i wpływ na dziedzinę genetyki.

 

Mendel’s Greenhouse w Czechach
Mendel’s Greenhouse w Czechach

Kolebka genetyki

Nowa szklarnia jest bezpośrednim nawiązaniem do pierwotnej szklarni opactwa św. Augustyna w Brnie z XIX wieku, w której Gregor Mendel przeprowadzał swoje pionierskie eksperymenty. Po tym, jak historyczna szklarnia została zniszczona przez burzę w latach siedemdziesiątych XIX wieku, pracownia CHK dokonała jej przekształcenia w pawilon genetyki, aby uczcić 200. rocznicę urodzin Mendla. Nowa struktura, wzniesiona na tle wielowiekowego opactwa, tworzy istotne połączenie między pamięcią a współczesnością, służąc społeczności lokalnej. Projekt, który jest zarówno wzorcowy, jak i niezwykle złożony, podkreśla miejscową historię i dziedzictwo, jednocześnie przekształcając szklarnię w nową przestrzeń publiczną, która wzmacnia lokalny dialog społeczny. Połączenie innowacyjności z szacunkiem dla dziedzictwa miasta sprawia, że szklarnia staje się symbolem adaptacji istniejących struktur do współczesnych czasów, podkreślając zaangażowanie studia w przestrzenne transformacje. Przeprojektowanie historycznej szklarni przez CHK to hołd dla dziedzictwa Mendla, jednocześnie zachęcający do nowego dialogu społecznego, który powstaje w społeczności i wzmacnia poczucie przynależności.

Mendel’s Greenhouse w Czechach
Mendel’s Greenhouse w Czechach

Prawo dziedziczenia

Opactwa jako centrum nauki i kultury, spełnia różnorodne potrzeby społeczności. Dzięki całkowicie przeszklonej konstrukcji i odsłoniętym ścianom bocznym, struktura otwiera się na otaczającą zieleń, eliminując wszelkie barierki wizualne i zachęcając odwiedzających do odkrywania dziedzictwa Mendla i świata genetyki. Projekt CHK czerpie inspirację z archiwalnych materiałów i oryginalnego planu budynku, zachowując wartość dziedzictwa struktury i dostosowując ją do współczesnej narracji. Nowy obiekt wpisuje się w istniejący krajobraz miejski, odzwierciedlając orientację, kształt i charakterystyczny dach oryginalnej szklarni. Kluczowym elementem estetycznym, symbolicznym i funkcjonalnym jest przeprojektowana stalowa konstrukcja dachu, nawiązująca do trzech praw dziedziczenia Mendla. Stalowe węzły i gałęzie tworzące ramę dachu nawiązują bezpośrednio do tych praw, zwłaszcza do prawa segregacji dziedzicznej.

Mendel’s Greenhouse w Czechach
Mendel’s Greenhouse w Czechach

Architektura niskoemisyjna

Poprzez wykorzystanie prostych, ekonomicznych i łatwo poddających się recyklingowi materiałów, takich jak stal, oraz poprzez zastosowanie niskoemisyjnych systemów chłodzenia i ogrzewania, szklarnia została zaprojektowana zgodnie z zaangażowaniem CHK w tworzenie projektów zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska. System pomp ciepła, odpowiedzialny za chłodzenie, ogrzewanie i zacienienie, został umieszczony pod ziemią. Dzięki regulowanym żaluzjom i wbudowanym roletom, szklarnia zapewnia naturalne chłodzenie i wentylację latem, a także ogrzewanie zimą. Dzięki pracowni CHK dawne życie odzyskała też stara fabryka włókiennicza w Czechach.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu

Mendel’s Greenhouse – metryczka projektu szklarni

Projekt: CHYBIK + KRISTOF,

Lokalizacja: Brno, Czechy

Realizacja: 2022/2023

Powierzchnia: 160 m2

Źródło: chybik-kristof.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna , Architektura Zagraniczna , Obiekty Zagraniczne , Realizacje Zagraniczne

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera