Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wilno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny - spotkanie wokół książki architektonicznej

 

Czas czytania: ~ 1 min


Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza do udziału w spotkaniu wokół książki pt. Wilno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny. Zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy skomplikowane dzieje Wilna można odkryć przyglądając się jego architekturze? Spotkanie odbędzie się 14 września o godz. 18:00 do MCK i będzie prowadzone w dwóch językach – polskim i litewskim. Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

 

Wilno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny

Na początku XX wieku prowincjonalne miasto na zachodnich obrzeżach Rosji świadkowało rozwojowi secesji i architektury regionalnej. W okresie międzywojennym stolica województwa II Rzeczpospolitej była przestrzenią powstawania budynków modernistycznych. Po wojnie, w graniach ZSRR, Wilno rozbudowywano w oparciu o wzory realizmu socjalistycznego, a po 1956 roku powojennego modernizmu. Odzyskanie przez Litwę niepodległości i ustanowienie stolicy w Wilnie sprzyja rozwojowi lokalnej szkoły architektury, wykorzystującej wzorce skandynawskie.

 

O tych okresach i fenomenach opowiada przewodnik po architekturze Wilna XX i XXI wieku przygotowany pod redakcją Mariji Drėmaitė, Rūty Leitanaitė i Juliji Reklaitė, który w 2019 roku został opublikowany w języku polskim przez Centrum Architektury.

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie ,,Litwa. Dwa stulecia fotografii”, którą do 24 września można zwiedzać w Międzynarodowym Centrum Kultury. Jednymi z ciekawszych prac prezentowanych na ekspozycji są fantastyczne montaże Mindaugasa Navakasa (ur. 1952), który w historyczną architekturę wkomponowuje futurystyczne formy z betonu i ze stali

 

W spotkaniu wezmą udział:

- Rasa Antanavičiūtė, doktorka nauk o sztuce, dyrektorka Muzeum Wilna; współtwórczyni i była dyrektorka Nida Art Colony.

- Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.

- Andrzej Szczerski, profesor nauk humanistycznych, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk sztuki. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Michał Wiśniewski, doktor nauk humanistycznych, absolwent historii sztuki i architektury. Kierownik Ośrodka Edukacji - Akademii Dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, adiunkt w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

Więcej informacji o spotkaniu architektonicznym znajdziesz na stronie organizatora.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka Architektoniczna , Książka Dla Architektów , Książka Dla Studentów Architektury , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera