Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prostokreślny biurowiec nad stawem

 

Czas czytania: ~2 min


W latach 90. XX wieku teren nad stawem w Dolinie Służewieckiej w Warszawie zajęły nowe zabudowania, w tym należące m.in. Uniwersytetu Warszawskiego. Powstały tu wtedy siedziby różnych wydziałów, m.in. Wydziału Zarządzania, ale także obiekty biurowe. Budowane zgodnie w ówczesną modą dość szybko się zestarzały i przestały spełniać współczesne wymogi i oczekiwania. Taki los spotkał m.in. wzniesiony w 1997 roku budynek University Business Center.

 

Biurowiec Lakeside w Warszawie
Biurowiec Lakeside w Warszawie

Projekt nowoczesnego biurowca

Biurowiec z lat 90. XX wieku został rozebrany, a w jego miejscu stanął właśnie nowy obiekt o tej samej funkcji. Za jego projekt odpowiadała pracownia Grupa 5 Architekci, mająca na koncie wiele znanych projektów, w tym m.in. obsypaną nagrodami zabudowę dawnej łódzkiej fabryki Monopolis, akademik Base Camp, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, biurowiec Komandorska 12.

Biurowiec Lakeside w Warszawie
Biurowiec Lakeside w Warszawie

Biurowiec Lakeside stanął w bezpośrednim sąsiedztwie terenów rekreacyjnych Doliny Służewieckiej, nad otoczonym skwerem stawem. To sąsiedztwo uwzględnili architekci nie tylko w nazwie obiektu, ale i jego formie. Zdecydowali się za pomocą zieleni połączyć nowy biurowiec z parkiem, stworzyć przyjazną przestrzeń tak dla mieszkańców, jak pracowników nowego budynku. „Zieleń na terenie inwestycji ukształtowana została z myślą o stworzeniu przyjaznej, nowoczesnej przestrzeni, która połączy zabudowę z sąsiednimi terenami zielonymi i jednocześnie będzie stanowiła atrakcyjne wnętrze między częściami budynku biurowo – usługowego” – opisują to architekci.

Biurowiec Lakeside w Warszawie
Biurowiec Lakeside w Warszawie

Prosta bryła i zieleń

Sam budynek biurowy otrzymał klarowną, prostokreślną bryłę o rytmicznych podziałach. Jego geometryczne, uporządkowane kształty architekci skontrastowali z formowaną krajobrazowo, z użyciem miękkich form, meandrujących chodników i dojść zielenią. Biurowiec Lakeside ma formę dwóch połączonych ze sobą brył, wyodrębnionych przestrzennie i posiadających niezależne trzony komunikacyjno – instalacyjne. Zintegrowano je ze sobą łącznikiem na wysokości drugiej i trzeciej kondygnacji. W obu częściach budynku przeszklony i podcięty parter dźwiga główne korpusy brył. Jak to opisują architekci: „Nad parterem piętra zwiększają swoje obrysy oraz w grupach po dwie lub trzy kondygnacje zmieniają również swoje obrysy względem siebie. (...) Wynikają one również z chęci rozbicia masywnych brył w zwartym otoczeniu oraz w widoku od strony potoku służewieckiego gdzie obiekt stanowi część pierzei”. Elewacje biurowca wyposażono w jasne „żyletki”, które kontrastują z ciemnym wykończeniem nisz okiennych. „Pomiędzy obiema częściami budynku znajduje się dziedziniec przykryty od góry ażurową konstrukcją stalową, do której w przyszłości będzie można mocować wiszące rzeźby lub dekoracje czasowych wystaw i wydarzeń” – dodają architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć biurowca

Biurowiec Lakeside - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Warszawa, ul. Szturmowa 2

Inwestor: Atenor Poland

Projekt architektoniczny: Grupa 5 Architekci
Wykonawca: PORR SA

Powierzchnia całkowita: 23 854 m2

Projekt: 2018

Realizacja: 2023

Źródło: grupa5.com.pl; lakeside.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biurowiec, Biuro Architektoniczne, Nowoczesne Biuro, Budynek Biurowy, Realizacja Budynku, Hot

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera