Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka w rzeźni

 

Czas czytania: ~3 min


20 lutego 2024 roku Europejska Komisja i Fundacja Miesa van der Rohego ogłosiła listę pięciu budowli, które mają szansę otrzymać tytuł najlepszej nowej realizacji architektonicznej w Europie. W tym gronie znalazła się Galeria Sztuki Współczesnej Plato zbudowana w Ostrawie według projektu pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Obiekt, stanowiący inwestycję władz miejskich, powstał w wyniku modernizacji zaniedbanego zabytku.

 

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO

Międzynarodowy konkurs architektoniczny

Robert Konieczny zdobył rozgłos jako autor niezwykłych domów jednorodzinnych, jeden z takich obiektów zaprojektował także dla własnej rodziny (Arka Koniecznego). Śląski architekt ma jednak na koncie także realizacje wielorodzinne i obiekty publiczne, wydaje się że właśnie one ostatnio interesują go znacznie bardziej.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO
Galeria Sztuki Współczesnej PLATO

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie rozstrzygnięto w 2018 roku. Celem inwestycji było przywrócenie do życia zaniedbanego obiektu – dawnej rzeźni, której początki sięgają lat 80. XIX wieku, a która straciła swoją pierwotną funkcję w latach 6-. XX wieku. Zabytkowa budowla została zniszczona także poprzez prywatnego wcześniejszego właściciela, który kupił rzeźnię po tym, gdy opustoszała. W 2016 roku zabudowania kupiło miasto Ostrawa przeznaczając na galerię Plato, która wcześniej działała m.in. w hali dawnego marketu budowlanego.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO

Nowy pomysł na zabytek

Wybrany do realizacji po konkursie projekt KWK Promes zakładał przywrócenie wielu elementów historycznych dawnej rzeźni, zachowanie i renowację zabytkowej bryły, ale zarazem uzupełnienie jej w zupełnie już współczesne elementy. Betonowy materiał wypełnił przypadkowe otwory, które naruszały ceglaną bryłę w wyniku jej zniszczeń; oryginalna tkanka budynku została także zachowana w zastanej formie, z nabytymi z czasem zabrudzeniami. Największe otwory wypełniły ruchome betonowe ściany, które w zamyśle architektów otwierają wnętrze budowli na otoczenie. „Poprzez uratowanie zabytku i przekształcenie go w galerię sztuki stworzyliśmy rozwiązanie, które pozwoliło uczynić sztukę bardziej demokratyczną. Ustawienie ścian w nietypowy sposób sprawiło, że sztuka wychodzi poza mury budynku. Przekształciliśmy zanieczyszczoną przestrzeń wokół galerii w bioróżnorodny park sztuki, na czym zyskali mieszkańcy” – tłumaczył Robert Konieczny. Dookoła budynku galerii powstała przestrzeń publiczna.

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO

Jak podkreśliło jury tegorocznej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, większość z zakwalifikowanych do finału obiektów „przekształca i usprawnia warunki zwykle mniejszych społeczności w miejscach, w których nastąpiły różnorakie procesy zapomnienia, tj. w byłych obszarach przemysłowych, niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Jeśli chodzi o większe miasta, te dzieła znajdują się raczej w obszarach peryferyjnych, co pozwala na tworzenie silnych więzi z mieszkańcami tych dzielnic”. Jak mówią jurorzy, wybrano realizacje, które „wykraczają poza paradygmat zrównoważonego rozwoju i udoskonalają codzienną architekturę, miejsca, w których mieszkamy i uczymy się, gdzie się spotykamy, rozmawiamy i miło spędzamy czas”.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Galeria Sztuki Współczesnej Plato - metryczka projektu obiekty

Lokalizacja: Ostrawa

Inwestor: Miasto Ostrawa

Projekt architektoniczny: KWK Promes

Powierzchnia użytkowa: 2841 m2

Powierzchnia działki: 11417 m2

Projekt: 2018
Realizacja: 2022

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski, Jakub Certowicz, Magistrat Mesta Ostrava, Martin Popelář, Viktoria Tymanova,  Jan Antos, Jiří Gruber

Źródło: eumiesawards.com; miesbcn.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Bryła Budynku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacje Zagraniczne

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera