Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zielono-betonowy gmach dla SGH

 

Czas czytania: ~2 min


Szkoła Główna Handlowa ma wiele wyjątkowych budynków. Najważniejszym jest kampus przy Al. Niepodległości o niezwykle efektownych formach nadanych mu przed II wojną światową. Ponadto uczelnia zajmuje także inne zabytkowe obiekty. Nie oznacza to jednak, że się nie rozwija: nadążając za współczesnymi wymogami inwestuje także w nowe i nowoczesne budowle.

 

Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH

Projekt z konkursu architektonicznego

 

Takim właśnie jest obiekt, który powstaje przy ul. Batorego, tuż obok Klubu Studenckiego „Stodoła”. Konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku uczelni rozstrzygnięto w 2017 roku. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja zespołu pod kierunkiem Bolesława Stelmacha. Budynek nazwano „Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH”, nie tylko dlatego że ma być nowoczesną placówką edukacyjną, ale również z powodu innowacyjności samego budynku. „W programie pracy konkursowej zaproponowaliśmy, żeby był połączeniem przestrzeni dydaktycznych z coworkingowymi, ale i rekreacyjnymi. Stąd cały parter i centralne hole w środkowej jego części to miejsca ogólnodostępne: restauracje, kawiarnie, strefy ekspozycyjne, warsztatowe i coworkingowe” – tłumaczył prof. Bolesław Stelmach. Ogólnodostępny ma być także taras na dachu.

Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH

Zielona architektura

 

Budynek, którego budowa dobiega końca, wyróżnia się także swoim wyglądem. To czterokondygnacyjny szklany kubik opleciony betonowym „rusztem”, konstrukcją z poziomych i ukośnych belek z betonu barwionego w masie. Bryłę ma uzupełniać – jako integralny element architektury – zieleń. Pojawi się zarówno na dachu, jak na elewacjach oraz we wnętrzu gmachu. „Cała elewacja będzie zielona, obsadzona trawami zmieniającymi kolor i wystrój budynku przy różnych porach roku. W środku gmachu, od parteru do ostatniego piętra, planujemy dużą zieloną ścianę. Będzie ona miała ważną rolę, nie tylko estetyczną: poprawi bilans energetyczny i stworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku, filtrując powietrze i regulując temperaturę. Cały budynek ma być energooszczędny – optymalizacje w tym obszarze były dla nas bardzo ważne na etapie prac projektowych. Dlatego też planujemy wyposażyć go w BMS – specjalny system zarządzania służący integrowaniu instalacji i automatycznego sterowania” – tłumaczył „Gazecie SGH” kanclerz uczelni, dr Marcin Dąbrowski.

 

Parter budynku ma być w pełni otwarty – będą tu punkty usługowe, przestrzenie ekspozycyjne, kawiarnie, coworking. Wyżej zaplanowano sale wykładowe i laboratoria mogące pomieścić nawet tysiąc osób. Powstaną 24 sale dydaktyczne, w tym duża aula. Co bardzo ważne: wszystkie instalacje i urządzenia techniczne budynku udało się ukryć pod nim, dzięki czemu dach i elewacje można w całości oddać pod panowanie roślin.

 

Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH

Lokalizacja: Warszawa, ul. Batorego

Inwestor: Szkoła Główna Handlowa

Projekt architektoniczny: Stelmach i Partnerzy

Wykonawca: Erbud
Projekt: 2017
Realizacja: 2024
Koszt budowy: 70 mln zł
Źródło: https://gazeta.sgh.waw.pl/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

Drewniany biurowiec na Kaszubach
Drewniany biurowiec na Kaszubach

1 lipca świętowany jest każdego roku Światowy Dzień Architektury. W tym dniu warto skupić uwagę na c ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera