Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Data dodania: 03.09.2024 Czas czytania: ~ 8 min
Państwa głos został zapisany. Głosować można raz na 24 godzinny na jeden obiekt z wybranej kategorii.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera
Data dodania: 03.09.2024 Czas czytania: ~ 8 min
Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy analizować ekologiczną architekturę z jednej strony przez pryzmat wczesnych i dobrych decyzji projektowych, które pomagają w tworzeniu ekologicznej architektury typu low tech. Z drugiej zaś strony spojrzymy na najbardziej nowoczesne tendencje high tech, takie jak ekologiczne odkrycia materiałoznawstwa, zastosowanie technologii wodorowych do ogrzewania budynku, dylematy związane z wykorzystaniem pomp ciepła oraz ryzyka techniczne wywoływane przez zielone regulacje. Zapraszamy 25 września 2024 na godz. 9:00 do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 32. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy się zarejestrować.
Krzysztof Sołoducha, Grupa Sztuka Architektury
1. Ślad węglowy – czym jest? Dlaczego musimy go liczyć?
2. Skąd wiadomo, jak go liczyć? Ślad wbudowany, operacyjny, całkowity
3. Skala makro, czyli miasto, a w nim m.in. miejska wyspa ciepła, usługi ekosystemowe i inne
4. Dzielnica per pedes, czyli życie bez komunikacji kołowej
6. Skala mikro, czyli budynek – od wykorzystania naturalnych warunków po realizację
7.Modernizacje – jak poprawić parametry istniejących budynków
8. Skala nano i indywidualna odpowiedzialność
Prezentację poprowadzo: mgr inż. arch. Gabriela Cader / SRDK Studio Projekt
Od 2010 roku uprawniona projektantka w specjalności architektonicznej. W pracy zawodowej zajmuje się projektowaniem budynków mieszkaniowych wielorodzinnych, w tym osiedli społecznych i budynków biurowych. Pasjonatka tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz projektowaniem odpowiadającym na wyzwania klimatyczne. Absolwentka studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku Menadżer zrównoważonego rozwoju. Obecnie pracuje nad modernizacją i przekształceniem budynku biurowego na mieszkalny.
Opis w przygotowaniu
W referacie zostaną poruszone współczesne problemy transformacji sektora paliwowo-energetycznego i wymagań dotyczących efektywności energetycznej i ekologii użytkowania budynków różnego typu. W trakcie referatu zostaną przedstawione możliwości wykorzystania wodoru jako nośnika i magazynu energii jego integracji z odnawialnymi źródłami energii w budownictwie. Przedstawione zostaną przykłady ekonomiczno-techniczne użytkowania wodoru w budownictwie różnego typu, rozwiązania architektoniczne budynków, a także wyzwania architektoniczne jakie staną przed projektantami budynków. Ilustracją problematyki będzie też przedstawienie doświadczeń z realizacji własnych prac w tym projektów B+R w skali kraju i międzynarodowej.
Prezentację poprowadzi dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH
Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Energetyki i Paliw. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rozproszonych systemów energetycznych z wykorzystaniem wodoru i ogniw paliwowych dla zastosowań stacjonarnych i mobilnych. Kieruje Zespołem ds. technologii wodorowych i ogniw paliwowych, który ściśle współpracuje z przemysłem i otoczeniem gospodarczym w kraju i zagranicą. Zespół z sukcesem zrealizował projekty dotyczące implementacji wodoru w bezzałogowych statkach powietrznych, pojazdach elektrycznych czy energetycznych systemach wyspowych dla zasilania obiektów budowlanych i nie tylko. Autorka wielu publikacji międzynarodowych z zakresu ogniw paliwowych, problematyki wodoru czy interdyscyplinarnych zagadnień energetycznych.
Prezentacja najbardziej obiecujących technologii wykorzystujących wodór jako magazyn energii w sektorze budowlanym, umożliwiających niezależność energetyczną i zeroemisyjne zasilanie procesów technologicznych.
- Produkcja wodoru
- Magazynowanie
- Wykorzystanie
- Studia przypadków
- dyskusja z uczestnikami
Prezentację poprowadzi arch. Piotr Jański/APJ
Architekt z wieloletnim doświadczeniem, absolwent Ecole Nationale d’Architecture de Strasbourg, w latach 2010-2012 członek Ordre des architectes (Francuskiej Izby Architektów). Od 2012 roku członek Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2012-2019 pracował w miejskiej spółce Wrocławska Rewitalizacja. W latach 2019-2023 w Związku Miast Polskich doradzał miastom i partnerstwom samorządowym. Od 2016 prowadzi własną pracownię architektoniczną.
Od zawsze zainteresowany kreatywnym podejściem do projektowania i realizacją nietuzinkowych, nieoczywistych projektów oraz ekologicznymi rozwiązaniami w architekturze.Piscine Tournesol przy której miał okazję pracować w UrbaneKultur architects otrzymała label Francuskiego Ministerstwa Kultury „architecture contemporaine remarqable” (wybitna architektura współczesna). Projekt „Ruska 46abc – przestrzeń dla kultury”, za który był odpowiedzialny we Wrocławskiej Rewitalizacji, wraz z Galerią Neonów, stał się jednym z symboli Wrocławia. Projekt „4 kąty na trójkącie” w ramach konkursu dotacji Ministerstwa Rozwoju „Modelowa rewitalizacja miast” i Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego zaowocowały realizacją projektu badawczego nad sposobem ogrzewania mieszkań we Wrocławiu, który był podstawą do podjęcia skutecznej walki ze smogiem w stolicy Dolnego Śląska. W ramach tego projektu pracował także nad ideą kooperatyw mieszkaniowych i domu wielopokoleniowego oraz Centrów Aktywności Lokalnej.
W Związku Miast Polskich pomagał samorządom opracować szereg dokumentów strategicznych i kluczowych projektów rozwojowych, głównie w obszarze planowania przestrzennego, zrównoważonego rozwoju, rewitalizacji, zrównoważonej mobilności, ochrony i wykorzystania dziedzictwa. Autor wyróżniających się realizacji architektonicznych np. przedszkola w Grabówce wyróżnionego w konkursie SARP Nagroda Roku w 2019, Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie Wielkopolskim, wyróżnionego grand prix w konkursie Starosty Ostrowskiego im. Karla Friedricha Schinkla (również w 2019) czy ostatnio opublikowanego na łamach min. Architektury-Muratora, Sztuki Architektury przedszkola w Dziećmorowicach.
W swoich projektach stara się przemycać wątki ekologiczne stosując zarówno rozwiązania pasywne, low-tech jak i najnowocześniejsze technologie w tym wodorowe. Od 2023 roku współwłaściciel firmy UNIPAM (działającej w branży gazowniczej) i członek Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
Ciepłownia Przyszłości 100% OZE to pełnoskalowy demonstarot technologii wybudowany przez Euros Energy Lidzbarku Warmińskim. Oficjalnie otwarty w maju 2024 łączy technologie pomp ciepła i magazynów ciepła, zarówno sezonowego magazynu wodnego i gruntowego, jak i krótkoterminowego buforu dostarczając dla osiedla Astronomów ciepło 100% ZOE. Instalacja pokazuje w praktyce działanie najefektwyeniejszych komponentów dla transformacji energetycznej możliwych do wykorzystania nie tylko w ciepłownictwie systemowym ale także dla budynków wielorodzinnych czy całych osiedli mieszkaniowych.
Prezentację poprowadzi dr Kamil Kwiatkowski – Dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy
Od piętnastu lat prowadzi badania w obszarze odnawialnych źródeł energii. Doktorat z fizyki o modelowaniu procesów zgazowania biomasy i spalania otrzymanego gazu zrealizował na Wydziale Fizyki UW z partnerem przemysłowym w ramach stypendium VENTURES Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Kierował i brał udział w wielu projektach B+R, także międzynarodowych. Obecnie w Euros Energy wdraża projekty transformacji energetycznej, w tym Demonstrator Technologii „Ciepłowni Przyszłości” wybudowany w Lidzbarku Warmińskim.
1. Technologie pomp ciepła i jej wykorzystanie w nowym budownictwie - zasady projektowania budynków pod technologię pomp ciepła
2. Bezpieczeństwo energetyczne dzięki projektowaniu obiektów z kominem
3. Technologia ogrzewania hybrydowego
4. Do czego powinna służyć lista ZUM
Prezentację poprowadzi Alekasandra Jurkowska
Wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE. Wieloletni praktyk rynku OZE, Dyrektor Produktu w ZD-MOTOR.
Prezentację poprowadzi Mariusz Okuń, Marok
Materiały oparte na grzybni, która rośnie na odpadach przemysłowych i spożywczych, mogą być wykorzystywane w energooszczędnych i zrównoważonych zastosowaniach budowlanych. Grzybnia rośnie wypełniając dowolną formę, umożliwiając formowanie różnych struktur, nawet o skomplikowanych kształtach. Grzyby wyższe charakteryzują się niskimi wymaganiami podczas uprawy, więc głównymi korzyściami z zastosowania tego prototypu są: niższy koszt produkcji, niższe zużycie energii, mniejsze zużycie chemikaliów, mniejszy wpływ na środowisko. Ponadto produkt jest całkowicie biodegradowalny.
Prezentację poprowadzi Katarzyna Miśkiewicz, Łódzki Insytut Technologiczny/Sieć Łukasiewicz
Katarzyna Miśkiewicz w 2008 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Łódzkim. Doświadczenie zdobywała wykonując badania mikrobiologiczne próbek żywności, środowiskowych i farmaceutycznych. Od 2021 r. zatrudniona w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkim Instytucie Technologicznym na stanowisku specjalisty ds. badań i rozwoju w Centrum Materiałów Obuwniczych, Barwników i Produktów Spożywczych. Od 2023 roku jest doktorantką w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej. Jest wykonawcą w licznych projektach krajowych, np. Innowacyjny System Dystrybucji Zdrowej i Regionalnej Żywności, oraz międzynarodowych, np. Opracowanie Mikrobiologicznie Aktywnych, Przyjaznych dla Użytkownika i Środowiska Materiałów dla Przemysłu Lekkiego. W 2023 r. laureatka nagrody głównej podczas Demo Day programu Akcelerator Łukasiewicz, za projekt „Lekki materiał konstrukcyjny z grzybni” oraz nagrody Lidera Transformacji Energetycznej podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego.
Obszar zainteresowań badawczych: mikrobiologia przemysłowa, biotechnologia środowiskowa, hodowla grzybów wyższych.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Hot , Konferencja Architektoniczna , Konferencja Dla Architektów , Zaproszenie Dla Architektów , Zaproszenie Dla Studentów Architektury , Wydarzenia Dla Architektów , Wydarzenie Architektoniczne
Hala sportowa Urania powstała w Olsztynie w latach 1973 – 1978 według projektu Wiesława Zenona Piątk ...
Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, czterech medali olimpijskich i sześciu ...
Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...
W ramach 10. edycji Nagrody Ar...
Wydawnictwo Karakter zaprasza...
Narodowy Instytut Architektury...
To już 30 edycja wydarzenia AR...
ZOBACZ WSZYSTKIEStrona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce...
Komentarze
Zaloguj się, aby dodać komentarz