Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prosta. Czy prosta?

 

Czas czytania: ~2 min


sEopmNboAw0W2VlCxL09GSasyZlRHoXApDOqfglKXMOvkirqtQ0oOVy66wSp_prosta-tower.jpg
Fot. APA Kuryłowicz

Już w najbliższy czwartek, 2 lutego, o godz. 17.30, w klubie Sztuka Architektury przy ulicy Andersa 13 arch. Piotr Kudelski z biura APA Kuryłowicz poprowadzi prezentację budynku Prosta Tower nominowanego w plebiscycie na największe wydarzenia w polskiej architekturze 2011 roku.

Prosta Tower to 19-piętrowy biurowiec przy ul. Prostej. Jego wyróżniającą cechą jest unikalna elewacja - wysoka na 70 metrów, łagodnie wygięta, żelbetowa kratownica. Efektowna konstrukcja nie tylko przyciąga wzrok, ale i osłania pomieszczenia biurowe przed południowym słońcem.

Arch. Piotr Kudelski w 45 minutowej, multimedialnej prezentacji opowie o historii powstawania budynku, jego najważniejszych rozwiązaniach architektonicznych, funkcjonalnych i technicznych przybliżając publiczności tą realizację oraz prezentując jej architektoniczne „działanie“. Po wykładzie planowana jest dyskusja, a następnie seans filmowy: prezentacja filmu pt. „Jean Nouvelle – Estetyka cudu"

Jean Nouvelle – Estetyka cudu (Jean Nouvel - Aesthetics of Wonder)
Szwajcaria 2008, (56’)
Reż. Beat Kuert, architekt: Jean Nouvelle
Zdaniem Jean Nouvelle’a - laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku - jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć jakąś wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj – twierdzi Nouvel – gra idzie o to, żeby stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Film skłania do refleksji o idei projektowania we współczesnej architekturze i o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej.
Prezentacja będzie pierwszym spotkaniem z cyklu Polska Architektura 2011. W plebiscycie Polska Architektura XXL redakcja portalu Sztuka-architektury.pl już od 4 lat poddaje pod głosowanie jurorów i internautów zestawienie najważniejszych wydarzeń w polskiej architekturze ostatnich 12 miesięcy. W tym roku plebiscyt ma dodatkowy, atrakcyjny element - możliwość spotkania się z autorami najwybitniejszych realizacji oraz wydarzeń. Począwszy od początku lutego w każdy czwartek o godzinie 17.30 swoje osiągnięcia prezentować będą biura architektoniczne oraz animatorzy kultury z całej Polski.

Wykład i seans filmowy odbędą się w Klubie Sztuka Architektury
ul Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej - Stacja Muranów)
Początek godzina 17.30. Wstęp na wykład jest bezpłatny.
Bilety na pokaz filmowy: studenci - 10 PLN, pozostali - 15 PLN


Klub i minikino Sztuka Architektury jest wspólnym projektem portalu Sztuka-Architektury.pl oraz Stowarzyszenia Stacja Muranów

Patronat medialny: Wnętrze i Ogród
Partner: Kaldewei Polska

Program kolejnych prezentacji można znaleźć na portalu Sztuka-Architektury.pl.

Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera