Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto w mieście

 

Czas czytania: ~4 min


Enqh7V2P4oQwFxYFQmLfYlG5kDeJnO6FIEkyW5eh2a0AOUCkvjvtzGhn2QnO_linked-hybrid.jpg
Na pierwszy rzut oka – kolejny moloch. Osiem potężnych wież połączonych pomostami przytłacza skalą godną stolicy najbardziej zaludnionego państwa świata. A jednak, jeśli wierzyć słowom architektów, nie jest to bezduszne monstrum. Wręcz przeciwnie – to odpowiedź na „nieludzką” urbanistykę i mieszkaniówkę w Pekinie i Chinach w ogóle.
zBiQLKEKN64iv9oU9VeLWO2uQDqIitukTxB2eGqmXv96hpPgEtaV2DY9LsXW_linked-hybrid-2.jpg
Zaprojektowany przez amerykańską pracownię Steven Holl Architects i ukończony latem tego roku zespół mieszkaniowy Linked Hybrid w Pekinie został przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) uznany za najlepszy wysoki budynek wzniesiony w Azji i Australii w 2009 roku. To kompleks o powierzchni 220 tysięcy m², w którym znajduje się ponad 600 mieszkań. Aspiracją dewelopera – Modern Group – było stworzenie supernowoczesnego i ekologicznego zespołu mieszkaniowego. Architekci dodali coś od siebie – jednym z kluczowych punktów projektu uczynili przestrzeń publiczną oraz dość swobodne odwołanie do tradycyjnej chińskiej architektury.

Kompleks Linked Hybrid powstał w sąsiedztwie starych murów miejskich, a jego celem jest zmiana tendencji we współczesnej architekturze i urbanistyce w Chinach – od długiego czasu polegają one bowiem na wznoszeniu pojedynczych obiektów i introwertycznych wieżowców, które nie mają nic wspólnego z tworzeniem miasta. Chcąc się przeciwstawić tej alienacji, architekci postanowili promować relacje między ludźmi, zachęcać ich do spotkań w przestrzeni publicznej, która łączy w sobie funkcje komercyjne, mieszkalne, edukacyjne i rekreacyjne. „Zwykłe” osiedle potraktowali więc jako niezależną strukturę urbanistyczną – otwartą przestrzeń miejską, rozbitą na wiele poziomów i skomunikowaną licznymi przejściami między budynkami na poziomie gruntu, pod nim i nad nim. W ten sposób powstało „miasto w mieście”, zorientowane na ruch pieszy i zaspokajające codzienne potrzeby ponad 2,5 tysiąca mieszkańców – do ich dyspozycji są kawiarnie, pralnie, sklepy i kwiaciarnie, połączone siecią chodników. Funkcję dodatkowej platformy społecznej aktywności i interakcji pełni pierścień, którym wszystkie wieże zostały połączone na wysokości 20 piętra – w nim również ulokowane są kawiarnie i usługi.

Podczas projektowania Linked Hybrid jednym ze źródeł inspiracji była dla architektów polichromowana architektura starożytnych Chin. To jej nowy kompleks zawdzięcza swój „czwarty wymiar” – oblicze nocne. Kiedy robi się ciemno, spodnia, pokryta kolorową membraną część nadwieszonego pierścienia, jasno świeci, a mgiełka unosząca się wokół fontann wytryskujących z basenów jest podświetlana i tworzy kolorowe „chmury”. Ponadto, w wodzie odbijają się wyświetlane na zewnątrz obrazy z filmów prezentowanych w umieszczonym na środku sadzawki kompleksie kinowym.

Ważnym czynnikiem w odbiorze nowego kompleksu jest także ruch. Architekci podkreślają, że projektując budynki skupili się na doświadczeniu pokonywania przestrzeni. Wieże zostały pomyślane tak, że ich percepcja wymaga ruchu, czasu i stopniowego, sekwencyjnego poznawania. Wystarczy znaleźć się na nieco wyższym poziomie lub odwrócić głowę, by zmienił się punkt widzenia. Największym skokiem w nowy wymiar jest podróż windą, która przenosi na nowy, wyższy poziom pasaży, z których roztaczają się zupełnie inne widoki.

Ustawione na planie koła wieże odzwierciedlają aspiracje twórców – dążenie do stworzenia wspólnoty, stylu życia zupełnie innego niż w wyizolowanych, introwertycznych wieżowcach czy prywatnych wyspach w coraz bardziej sprywatyzowanym mieście. Jak podkreślają architekci, Linked Hybrid to „nadzieja na stworzenie nowego typu wspólnej przestrzeni na miarę XXI wieku, w którą jest wpisana przestrzeń i kontakty międzyludzkie”. Dlatego zaprojektowana przez nich architektoniczna pętla ma być raczej jak siatka niż struktura liniowa, a pierścienie u podstawy budynków i na wysokości 20 piętra mają się przyczynić do wytworzenia swobodnych, naturalnych relacji – jak w nowoczesnym mieście.

Steven Holl Architects: „Masowa mieszkaniówka w Chinach jest powtarzalna i ustandaryzowana. Mamy nadzieję przełamać ten wzór. Zaprojektowany przez nas „sektor miejski” z setkami różnych typów apartamentów ma wprowadzić nową jakość do wielkoskalowego budownictwa mieszkaniowego. I chcemy podkreślić, że nawet jeśli ostatecznie walory Linked Hybrid będą wykorzystywane do celów komercyjnych, przyczyna tej indywidualizacji jest przede wszystkim filozoficzna.”

Budynki powstały w oparciu o zasady Feng-Shui. Są też ekologiczne – otrzymały certyfikat „LEED Gold”.

Zobacz film o Linked Hybrid

fot: Iwan Bahn
YtYNDjR3cFF0tSxbVgcM7ZN8zJbhzziJoINemACb8E0Z0UaaykgkBE0tUSQu_linked-hybrid-3.jpg
7WiMEp7IlA4P9rZa0ZKhjg73o5YlQmnSQ6EXmiyCMJyoj8LqhMh4MoOcCU0f_linked-hybrid-4.jpg
3wdEsr8Hz1ygxSXKakmOUFXmiLdMbKytoiwCROFJ6RVu4kkKcWNy9Qv49lZi_linked-hybrid-5.jpg
6o0RpGLmEAz1q6c2Bwbci9DQdrSqUyM5vbn5i5GBcwjLDoPeeJMZCZAasPaz_linked-hybrid-6.jpg
Zz7ifqgeNEsehGlbQe3FVPCnokz0m3VG53dHJoAdDIHMFekAMiICSaCiZNtb_linked-hybrid-7.jpg
uEbDMNMBlYtsGWJbmS3oi5IdvzUynYdF1vyw3HgU2RaajkZz0wvDoY0M7Eja_linked-hybrid-8.jpg
BuC9ibNEYNhiBM14TU82U7TzoOpk9BLTjDj0BPECOvJuRwrRQKWhUc3wzwZ2_linked-hybrid-9.jpg
tr6ol9lxX9lb2fIXLlLxAVqx4t8FWMRTwFrb8UznlmYEj5pOszPBB0E01gbp_linked-hybrid-10.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy
Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy

12 grudnia wieczorem, podczas uroczystej gali w Teatrze Studio ogłoszono laureatów corocznego konkur ...

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera