Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nauka z jajem

 

Czas czytania: ~2 min


nplHSQRSr9gcgKydhgH9QjBVNefkgGp3wX1uKARNoHgmKkbeYGpxsmv3nXRx_j-01.jpg

8 maja 2013 roku prezydent RP, Bronisław Komorowski uroczyście otworzył Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej (CIiT)j, najnowszy gmach, który powstał na terenie rozbudowującego się kampusu Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jj1EQaFyZmieDK9xAJJvDjL8uSwqZNQT5gcFDSkdUGf6h9A8F52va7Undczh_j-02.jpg

Rzeszów od wielu lat stara się stać „polską Doliną Krzemową”; lokalne władze przywiązują ogromną wagę do rozwoju instytucji i firm przodujących pod względem innowacyjności, prowadzących badania nad nowymi technologiami, przodujących pod względem konkurencyjności. W tym samym kierunku rozwija się najważniejsza uczelnia w regionie – Uniwersytet Rzeszowski. W oddanym właśnie do użytku Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej będzie można studiować i prowadzić badania w takich kierunkach, jak nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

0HdLf1V6l8b5o88pCOHPhM9wV5keXC6RwY4DnEXSneTNqEtbGfphHZcQBxT7_j-03.jpg

Projekt architektoniczny gmachu stworzył Edward Lach wraz ze swoim zespołem z pracowni Studio EL. Opracowanie musiało dotyczyć nie tylko bryły, sposobu wykończenia budynku i rozplanowania wnętrz – architekci musieli uwzględnić również wiele rozwiązań, związanych z nietypowymi dziedzinami nauki, jakimi zajmować się będą użytkownicy obiektu. Czyste laboratoria, specjalistyczne pomieszczenia, magazyny, sale o specyficznym wyposażeniu, nasłonecznieniu czy wentylacji – wszystko to musiał uwzględniać projekt gmachu CIiT.

YtwdTgdxRXfrboFNW0P4bBqkNoPCM3oavS79EbxFJmtGYs7l5fbpFrLLRwRp_j-04.jpg

Jako że budynek powstał na terenie już istniejącego kampusu (który nadal jest rozbudowywany), architekt uwzględnił obecność innych obiektów – Centrum Innowacji ustawiono tak, aby razem z gmachem biblioteki uniwersyteckiej utworzyło jeden zespół zabudowy, poprzedzony dużym placem – uczelnianą przestrzenią publiczną.

XF3UgcqKl3GtJ4Fw81ngAeOHT3tux5pF3wwbvOeT89KyQBUAMwrfwrAEQP6K_j-05.jpg

Poza niezwykle szczegółowo i w zgodzie z potrzebami naukowców zaprojektowanymi przestrzeniami wnętrz budynek ma też swój czysto architektoniczny, formalny charakter. Jak mówi jego autor: „Chcieliśmy, żeby ten budynek miał swojego ducha, swój klimat, który wyróżniłby go od innych”. Ten cel został osiągnięty dzięki umieszczeniu głównego audytorium w wiszącej ponad głównym holem kapsule – w unoszącym się ponad wejściem „jaju”.

oY2iojaU4gL2j0NmEcfxiTOla25CyOrUypGhmGHKlv2ic1hUJj7jxCedZCBR_j-06.jpg

Nie tylko niezwykła, owalna aula tworzy klimat gmachu. Duża rolę gra tu światło, multiplikowane także dzięki rozlokowanym w szczególnych miejscach niewielkim sadzawkom – zgromadzona w nic woda odbija promienie słoneczne, tworząc malownicze efekty świetlne. Ważny jest też kolor – wielobarwne półprzejrzyste panele na ścianach, dzielących sale i korytarze niwelują monotonię wewnętrznych przestrzeni gmachu.

fm3nCWNsRjUT3iEH20lZY0d42MxkIW0vRYLZ56E0A4BwuwtJR22c3aSDXmVe_j-07.jpg

Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz Kompleks Naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego
Lokalizacja: ul. St. Pigonia 8, Rzeszów
Inwestor: Uniwersytet Rzeszowski
Projektant: Studio EL Pracownia Projektowo-Realizacyjna, arch. Edward Lach z zespołem
Wykonawca: Skanska
Powierzchnia zabudowy: 22143m2
Powierzchnia użytkowa: 25070 m2
Kubatura: 541150 m3
Projekt: 2007 – 2009
Realizacja: 2012
Ilustracje: studioel.pl, univ.rzeszow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera