Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symulacje w projektowaniu

 

Czas czytania: ~ 2 min


aTPVGfsQcWl5VGSU33bTZQuHzVYYLsZeK7VhmOtG6AExOVyE70wkmGu7oc33_5boxes-embraced-v2.jpg
Symulacje komputerowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i techniki. Od dawna stanowią istotny element modelowania matematycznego naturalnych procesów fizycznych, astrofizycznych, nauk technicznych, procesów z dziedziny biologii, chemii oraz psychologii.

W architekturze historia zastosowania symulacji cyfrowych jest już relatywnie długa, choć jeszcze do niedawna były one używane głównie w celach wizualizacji opracowanych już idei. Rozwój technologii cyfrowych otworzył nieznane dotąd spektrum możliwości, dzięki czemu użycie symulacji w projektowaniu nabrało zupełnie nowego znaczenia. Są one wykorzystywane już nie tylko jako narzędzie reprezentacji, lecz biorą czynny udział w procesie twórczym. Model komputerowy nie jest już wyłącznie geometrycznym opisem obiektu, lecz matematycznym opisem procesu projektowania, aktualizowanym wraz z rozwojem projektu.

Idea symulacji oraz modelowanie dynamicznych procesów w coraz większym stopniu łączą architekturę z naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W dobie ery cyfrowej pojawily się próby zapisania niemalże każdego procesu występującego w naturze za pomocą modelu matematycznego. Architekci próbują formalizować, automatyzować oraz symulować każdą myśl twórczą która bierze udział w procesie projektowym.

W związku z coraz powszechniejszym zastosowaniem symulacji w projektowaniu, daje się zauważyć pewne dominujące kierunki, które pojawily się na przestrzeni ostatnich lat. Jedną z wiodących tendencji, obok poszukiwania formy (przy użyciu algorytmów genetycznych itp..) oraz wspomagania procesów fabrykacji, jest interaktywna analiza efektywności projektu w jego docelowym środowisku, która pozwala na optymalizację i racjonalizację.

Modelowanych może być w ten sposób wiele aspektów fizyki budowli takich jak nasłonecznienie, akustyka, obliczenia konstrukcyjne, energetyczne, bądź analiza dynamiki płynów nawet najbardziej skomplikowanych form. Powyższe analizy są obecnie standardowym elementem większości dostępnych programów w środowisku inżynieryjnym.

Co więcej, są one stosowane w coraz większej mierze bezpośrednio przez samych architektów.

Agata Kycia

Więcej w najnowszym numerze "Krytyki Architektury"

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdyński nowy modernizm od JEMS Architekci
Gdyński nowy modernizm od JEMS Architekci

„Inwestycja przekształca postindustrialny teren w nowoczesną, otwartą przestrzeń miejską, łącząc arc ...

Złota Wieża powstanie
Złota Wieża powstanie

Na początku września 2024 roku prawomocne pozwolenie na budowę otrzymał jeszcze niedawno bardzo kont ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych II edycja

Hasłem przewodnim drugiej edycji naszej konferencji Medycyna w architekturze będzie projektowanie pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera