Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dla wszystkich

 

Czas czytania: ~4 min


Ld84FPa1ugNvQ7O375YDlbXjipysBO6g7jiJr55qQ3PlKOQ7hN0XeeQKgYZf_fosterpartners-wkcd.jpg
Hong Kong poważnie myśli o zmianie wizerunku. Jako jeden z najważniejszych na świecie centrów handlowo-finansowych, ma ambicje stać się również światowym ośrodkiem kultury. I zabiera się za to z godnym tak wielkiego miasta rozmachem – planuje wybudować całą kulturalną dzielnicę – West Kowloon City District. Prezentowaliśmy już plan urbanistyczny, jaki stworzyło dla niej biuro Rema Koolhaasa. Dziś przedstawiamy wersję alternatywną – propozycję pracowni Foster + Partners.

X6ry8S0m7b3Vu7TzgplYrHPtBzvuHusxGJIiNmOKHYpEGsSDENAvwPTo1LA3_fosterpartners-wkcd-2.jpg

Najważniejszym założeniem architektów było stworzenie dzielnicy tętniącej życiem, z atrakcyjną przestrzenią wspólną i budynkami, w których życie publiczne spotykać się będzie z prywatnym, zatarte zostaną fizyczne granice między mieszkaniem, pracą i zabawą, a także granice mentalne i społeczne, umożliwiając twórcze spotykanie się różnych grup ludzi.

Podstawowymi elementami organizującymi przestrzeń WKCD w projekcie zespołu Foster + Partners są dwa obszary zieleni – City Park, w którym skupione będą najważniejsze budynki założenia oraz potężny, 19-hektarowy park pełniący funkcje rekreacyjne. Zielone będą także ulice, aleje i promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, które zostaną obsadzone drzewami. Na terenie WKCD zdecydowanie uprzywilejowani będą piesi i rowerzyści – cały transport kołowy został sprowadzony pod ziemię, do sieci tuneli z punktami dostępu do głównych obiektów i miejsc na terenie KWCD. Siatka ulic pomyślana została jako naturalna kontynuacja charakteru lokalnych tras. Związek ten ma zostać wyrażony poprzez połączenie kolumnad, alej, ścieżek oraz szerokich promenad – traktów, które przypominają ruchlową LAN Kwai Fong i główne arterie miasta, takie jak Shanghai Street.

Zgodnie z projektem biura Foster + Partners, w centrum dzielnicy mają zostać ulokowane spektakularne budynki kulturalne będące architektonicznym klejnotem Hong Kongu. Przeznaczone będą zarówno dla tzw. kultury wysokiej, jak i popularnej rozrywki. Budynków będzie 17, a wśród nich gmach opery, M+ (czyli pionierskie muzeum sztuki nowoczesnej), sale koncertowe i arena na 15 tysięcy miejsc z umieszczonym pod nią centrum ekspozycyjnym. W ramach kompleksu znajdą się również obiekty edukacyjne, biura, apartamenty i sklepy. Będą one ulokowane także przy dwukilometrowej nadmorskiej promenadzie, z której będzie można podziwiać panoramę Hong Kongu.

Większy, 19-hektarowy park sięgający do linii wybrzeża, otwarty będzie dla lokalnej społeczności i zwiedzających. Jego rzeźbiarsko ukształtowany teren z gęsto nasadzonymi drzewami, zapewni cień w upalne dni i stworzy enklawę natury w wielkim mieście. Znajdą się nim również zewnętrzne przestrzenie ekspozycyjne i sceny plenerowe. Ukłonem w stronę natury są także przewidziane przez autorów projektu rozwiązania ekologiczne: budynki mają być w dużym stopniu zasilane energią ze źródeł odnawialnych (min. słońca i wiatru) oraz wyposażone w oczyszczalnie ścieków i system uzdatniania wody do powtórnego użycia, a także technologię odzyskiwania energii. W efekcie możliwe będzie znaczne zredukowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Foster: „Hong Kong to wspaniałe miasto, a ten projekt ujmuje to, jest najważniejsze w jego DNA: przestrzeń publiczną, place, parki i zieleń, aleje i małe, boczne uliczki. W ramach „City Park” stworzyliśmy światowej klasy obiekty odpowiednie dla nowego, kulturalnego miasta dostępnego dla wszystkich”.

Spencer de Grey, kierownik projektu i partner w Foster + Partnerd” „City Park należy do mieszkańców Hong Kongu. To, co musieliśmy zrobić, to zebrać całe nasze doświadczenie z dotychczasowej pracy tutaj, wsłuchać się w potrzeby ludzi i stworzyć warunki dla nowej, światowej klasy dzielnicy kulturalnej, która wyraża nadzieje i aspiracje miasta. Może tu powstać jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie – nowy znak rozpoznawczy na światowej mapie kultury”.

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> Zobacz zwycięską pracę OMA
bGXHuvlyGfwEnUvnTegW5zMZ2bqEl7c9aAkGVFr1jxDDCDEbyYsSi38yPuVF_fosterpartners-wkcd-3.jpg
Ar3Yescj7XbyauADAuhac9QURe8a1PlwqEgtk4GQbVGfhtSQ2z7Pv4tA5EKG_fosterpartners-wkcd-4.jpg
GkJeilB1RkjjXMp8VFicgaupJwAzcSxIvdNZHbQuO0aC4n34Ecx6ZrWj8VsN_fosterpartners-wkcd-5.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera