Podsumowanie roku 2017 w architekturze - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podsumowanie roku 2017: czas rewitalizacji

 

Czas czytania: ~2 min


W podsumowaniu roku 2017 nie może zabraknąć rewitalizacji. Bardzo wiele mówiło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o przedsięwzięciach, mających na celu poprawę jakości życia i przestrzeni na terenach zdegradowanych. Kilka projektów zostało zrealizowanych, wiele zaplanowano, a przy okazji poszerzono wiedzę na temat różnych sposobów rewitalizacji miast, dzielnic, budynków

 

"Rewitalizacja to kompleksowy, skoordynowany, wieloletni, prowadzony na określonym obszarze proces przemian przestrzennych, technicznych, społecznych i ekonomicznych, inicjowany przez samorząd terytorialny (głównie lokalny) w celu wyprowadzenia tego obszaru ze stanu kryzysowego, poprzez nadanie mu nowej jakości funkcjonalnej i stworzenie warunków do jego rozwoju, w oparciu o charakterystyczne uwarunkowania endogeniczne". To 
definicja wg. wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie programowania działań  dotyczących mieszkalnictwa z 2008 roku. 

Potoczne znaczenie tego terminu jest szersze – rewitalizacją nazywa się i ogromne przedsięwzięcia, dotyczące architektury, urbanistyki, kwestii społecznych i ekonomicznych, ale także modernizacje i nadawanie nowych funkcji zdegradowanym obiektom.

Dworzec Łódź Fabryczna

Dworzec Łódź Fabryczna

Nowa Fabryczna, Łódź

Nowa Fabryczna, Łódź

EC1 Łódź

EC1 Łódź

Projektem rewitalizacyjnym jest przemiana centrum Łodzi. W jej skład wchodzą remonty kamienic, ale i budowa nowego dworca Łódź Fabryczna, przemiana dawnej elektrociepłowni w centrum kultury i nauki, budowa w jej sąsiedztwie nowych biurowców. To, co od lat dzieje się w Łodzi (a w 2017 roku przybrało na sile) – to spełniający podręcznikową definicję proces rewitalizacji. Zmienić się mają nie tylko pojedyncze budowle, ale poprawić jakość życia w mieście oraz jego atrakcyjność w oczach inwestorów czy turystów.

Siedziba spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Siedziba spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Centrum Kreatywności Warszawa

Centrum Kreatywności Warszawa

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe

Nowa siedziba Muzeum Historii Fotografii

Nowa siedziba Muzeum Historii Fotografii

Pod pojęciem rewitalizacji bardzo często rozumie się remont istniejącego, ale podupadłego obiektu, a także nadanie nowej funkcji zabytkowi. Wśród takich przedsięwzięć można wymienić adaptację i rozbudowę kompleksu zabudowań dawnego młyna i stacji pomp w Gdańsku na potrzeby nowej siedziby spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, przemianę zniszczonej kamienicy w Centrum Kreatywności w Warszawie, plan umieszczenia Muzeum Historii Fotografii w zmodernizowanych budynkach dawnej zbrojowni w Krakowie, czy też adaptację zabytkowych budynków przyszpitalnych na nowoczesne KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.

WXCA-Ulice Nowej Pragi

WXCA-Ulice Nowej Pragi

W Polsce jest mnóstwo miejsc, które zasługują na rewitalizację – i to tę z definicji, szeroko obejmującą architekturę, urbanistykę, przestrzenie publiczne, ale i sytuację społeczną. Według tych założeń ma się zmieniać także warszawska Praga. Pierwszym etapem projektu poprawy jakości życia i przestrzeni na tym terenie ma być przebudowa praskich ulic. Pierwsze z nich przejdą metamorfozę wg wizji biura WXCA.

Centrum Rewitalizacji we Włocławku

Centrum Rewitalizacji we Włocławku

Jesienią tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt Centrum Rewitalizacji we Włocławku . Obiekt ma służyć mieszkańcom, ale i władzom miasta, które dzięki stworzonej tu przestrzeni dla licznych wydarzeń będą mogły współpracować z mieszkańcami w dziedzinie przemian, jakie czeka centrum Włocławka.

 

Może w każdym mieście, w którym wdrażane są projekty rewitalizacyjne przydałaby się taka placówka?

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura, Hot

Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji
Sinfonia Varsovia coraz bliżej realizacji

Przedstawiciele orkiestry Sinfonia Varsovia oraz pracowni architektonicznej Thomasa Puchera 6 kwietn ...

Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak
Webinarium EkoTeak: Nawierzchnie tarasów, balkonów, loggie itp. z Kompozytu Drewna EkoTeak

Zapraszamy na webinarium firmy EkoTeak, które poświęcone będzie nawierzchniom tarasów, balkonów, log ...

Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu
Nowy Werdon w Rudzie Śląskiej - prezentacja obiektu

Nowy Werdon to dość nietypowy obiekt mieszkalny, w którym zastosowano eksperymentalne połączenie „lo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera