Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


TR Warszawa z pozwoleniem na budowę

 

Czas czytania: ~3 min


23 grudnia 2020 roku Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa wydał pozwolenie na budowę nowego budynku teatru TR Warszawa. 13 stycznia 2021 roku decyzja ta stała się prawomocna. Tym samym już wiadomo, że u stóp Pałacu Kultury i Nauki staną dwie budowle poświęcone kulturze: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatr TR Warszawa.

 

TR Warszawa projekt teatru w Warszawie

Projekt teatru po przejściach

W marcu 2019 roku rozpoczęła się budowa gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To pierwsza z dwóch brył, jakie dla tej lokalizacji w 2015 roku zaprojektował amerykański architekt Thomas Phifer. Inwestycja Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa ma szansę odmienić wygląd centrum Warszawy i zdjąć „klątwę” ciążącą na niezabudowanym od 70 lat Placem Defilad.

 

O ile budowa siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej już trwa i widać jej postępy, na decyzję o budowie obok siedziby teatru TR Warszawa trzeba było zaczekać – od początku było wiadomo, że obiekty będą powstawać etami, nie jednocześnie.  13 stycznia 2021 roku uprawomocniło się pozwolenie na budowę TR Warszawa i choć warszawski ratusz zastrzega, że raczej nie ma szans na rozpoczęcie budowy w tym roku, już wiadomo, że budynek powstanie.

TR Warszawa projekt teatru w Warszawie

Muzeum, teatr oraz znajdujące się między nimi forum tworzą spójną architektoniczno-urbanistyczną całość, zachowując jednocześnie wizualną odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia” - podkreśla się główną ideę projektu. Oba budynki mają odróżniać się od otoczenia, reprezentując swoje czasy, i od siebie – by rozróżnić się funkcjonalnie, a także stworzyć pozbawioną monotonii przestrzeń. Jak wiemy, MSN otrzyma jasne elewacje ze specjalnie opracowanego na te potrzeby betonu, gmach teatru zostanie pokryty odlanymi z metalu ciemnymi panelami. Oba budynki zyskają przeszklone partery, nadające im lekkości i otwierające ich wnętrza na otoczenie, na także stanowiącą część projektu architektonicznego przestrzeń publiczną. „Wybór prostych, autentycznych materiałów do budowy muzeum i teatru wyraźnie odróżnia je od pełnych przepychu fasad otoczenia. Oba są prawdziwe, ponadczasowe i wypróbowane. Wyrażają wyjątkową skalę, wagę, głębię i kunszt. Każdy z tych budulców nadaje fasadzie budynku swoisty kolor, ton i fakturę” - podkreślają przyszli użytkownicy budynku TR Warszawa.

TR Warszawa projekt teatru w Warszawie

Dwie bryły dla kultury

 

Gmach teatru pomieści dwie główne sale, w których odbywać się będą zarówno spektakle teatralne, jak i wydarzenia filmowe, muzyczne czy widowiska interdyscyplinarne. Przestrzeń sceny głównej zmieści maksymalnie do 700 miejsc siedzących, a znajdującą się na pierwszym piętrze mała scena 150 miejsc siedzących. Obie będą umożliwiały elastyczne kształtowanie i sceny, i widowni. Gmach TR Warszawa zostanie wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych, co uczyni go najnowocześniejszą sceną w kraju. Ważnym elementem bryły ma być także wysoka na na 14 metrów brama, która umożliwi organizację plenerowych wydarzeń artystycznych w skali niespotykanej dotąd w Polsce. „Budynek stwarza warunki do indywidualnej kontemplacji, a jednocześnie pozostaje otwarty na potrzeby licznej publiczności” - podkreślają jego pomysłodawcy.

 

Siedziba teatru TR Warszawa - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Plac Defilad, Warszawa

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa
Projekt architektoniczny: Thomas Phifer and Partners w partnerstwie z APA Wojciechowski Architekci i Buro Happold
Wykonawca: ECP Group Polska S.A. oraz Portico Project Management

Projekt: 2014
Planowana realizacja: 2022
Źródło: trwarszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Czarny dom w Józefowie
Czarny dom w Józefowie

Projekt jednorodzinnego domu w Józefowie przy ul. Orzechowej to nowoczesna realizacja, której autore ...

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działająca poprzez nakładanie materiałów, z ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera