Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nominacje w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021

 

Czas czytania: ~4 min


Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) we wrześniu 2021 roku ogłosił konkurs pt. Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021. Projekty można było zgłaszać do końca września. Celem konkursu jest promocja województwa śląskiego poprzez architekturę oraz docenienie twórców pochodzących ze Śląska. Poznajmy nominowanych szczęśliwców, którzy będą ubiegać się o główną nagrodę.

 

Spośród dzieł architektonicznych zrealizowanych na terenie województwa śląskiego wyodrębniono kategorie OBIEKT, DOM JEDNORODZINNY oraz WNĘTRZE. Nie przyznano nominacji w kategorii MAŁA FORMA. Zobacz nominowanych w poszczególnych kategoriach:

 

OBIEKT
Maciej Franta - Villa Reden

Budynek odznacza się nie tylko efektowną formą czy ciekawym sąsiedztwem, ale i nietypową konstrukcją. Na wszystkie zastosowane rozwiązania miało wpływ zarówno bezpośrednie otoczenie obiektu, jak historia okolicy, a także chęć inwestora do stworzenia bryły niezbyt drogiej w budowie, niebanalnej, a zarazem skromnej.

 

OVO Grąbczewscy - Budynek Biurowy EXG

Trzykondygnacyjny budynek został zaprojektowany tak, by stylistycznie i formalnie dopasować się charakteru sąsiedniej zabudowy.

 

Robert Skitek - Przystań Kajakowa MOSM

Przystań kajakowa Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach powstała nad Jeziorem Paprocańskim, najpopularniejszym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Tychów oraz okolic.

 

Tomasz Borkowski - Centrum Usług Społecznych w Zabrzu

 

Tomasz Konior - Siedziba firmy Press Glass

Press Glass – to jeden z największych europejskich niezależnych producentów szyb zespolonych. W Polsce firma posiada pięć swoich fabryk, zaś swoją siedzibę główną ma w miejscowości Konopiska koło Częstochowy. To właśnie tam stanął budynek projektu zespołu Tomasza Koniora.

DOM JEDNORODZINNY
Grzegorz Ziębik - Dom jednorodzinny w Szałszy

DwA pracownia architektoniczna jest odpowiedzialna za projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, wzniesionego w ubiegłym roku w miejscowości Szałsza koło Gliwic. Jak zazwyczaj w przypadku tego typu realizacji architektonicznych autorzy musieli uwzględnić dość specyficzny kontekst. Zrobili to w mniej popularny sposób.

 

Wojciech Małecki - Dom w Katowicach
Dieter Paleta - Dom mieszkalny

WNĘTRZE
8486 Architekci - Projekt wnętrza biura IT w Katowicach
8486 Architekci - Projekt wnętrza domu jednorodzinnego w Katowicach

 

Nominacje dla realizacji poza granicami województwa

W konkursie wyszczególniono kategorię DZIEŁO EKSPORTOWE dotyczące projektów, które zostały zrealizowane poza granicami województwa śląskiego. Wśród nominowanych znaleźli się:

 

Medusa Group - Dom w Bieszczadach

Dom w Bieszczadach od Medusa Group powstał dla właściciela firmy Henninger Investment, który jest wielkim miłośnikiem Bieszczad i właśnie w tych górach chciał stworzyć azyl wśród przyrody. Ze względu na szacunek do krajobrazu, to przyrodniczego otoczenia domu jego projekt architektoniczny miał maksymalnie wpisywać się w otoczenie.

 

Medusa Group - Hotel Nobu Warsaw

To pierwszy w Polsce obiekt sieci, którą swoim nazwiskiem firmuje Robert de Niro, i która ma już swoje placówki w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Jednym z jej znaków rozpoznawczych jest wysmakowana architektura.

 

Medusa Group - Origami House

To budynek-rzeźba, dom-instalacja, który poza określoną funkcją ma także stanowić atrakcję, niezwykłą ozdobę przydomowego ogrodu inwestora. Ze względu na fascynację gospodarza kulturą Japonii budowla kryje w sobie wiele odwołań do tamtejszej kultury.

 

Medusa Group – Wave

Choć pandemia większość pracowników zatrzymała w domach i bardzo wyraźnie pokazała, jak wiele pracy można wykonać zdalnie, rynek biurowy w Polsce wciąż się rozrasta. W samym tylko Trójmieście do końca 2022 roku ma przybyć prawie 146 tys. m2 nowych powierzchni biurowych. Ważną pozycję wśród nowych biurowców zajmuje realizacja architektoniczna o nazwie Wave.

 

Tomasz Konior - Siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie

Rozstrzygnięty w 2015 roku konkurs architektoniczny, w którym zwyciężyła propozycja zgłoszona przez pracownię Konior Studio obejmował projekt nowej zabudowy na tyłach frontowego budynku. Zabytkowy neogotycki gmach dawnego sierocińca miał zostać starannie wyremontowany i zaadaptowany do nowych funkcji – a także połączony z salą koncertową spod kreski zespołu Tomasza Koniora, którą właśnie zbudowano.

 

 

 

W konkursie wyodrębniono także kategorię MŁODY TWÓRCA. Nominację otrzymały następujące osoby:

8486 Architekci Anna Struska, Henryk Struski
Dariusz Dudek

Grand Prix Konkursu Architektura Roku 2021


Spośród kategorii OBIEKT, DOM JEDNORODZINNY i WNĘTRZE zostanie wyłoniony laureat głównej nagrody GRAND PRIX za najlepszy zrealizowany obiekt. Wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 zostaną ogłoszone na przełomie października i listopada.

 

Źródło: sarp.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Konkurs Architektoniczy

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera