Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krakowski „Fort Borek” na nowo

 

Czas czytania: ~2 min


Fort „Borek” został wzniesiony w latach 80. XIX wieku i dziś uważany jest za jeden z ciekawszych zachowanych przykładów architektury obronnej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Zabytkowy obiekt stanowił część systemu obronnego dawnej Twierdzy Kraków, unikatowego w skali europejskiej dziedzictwa fortyfikacyjnego. Dziś zaś, dzięki przebudowie i modernizacji, stał się częścią „systemu” placówek kulturalnych miasta.

 

Fort Borek po remoncie

Choć o wiele częściej słyszymy o adaptacji do nowych funkcji obiektów poprzemysłowych, zdarza się, że i te, należące niegdyś do wojska zyskują nowe życie. Doskonałym tego przykładem gdański Garnizon, który wojskowe tereny zamienił w tętniącą życiem, wielofunkcyjną okolicę. Mniejsza skalę, ale nie mniej ciekawą formę ma modernizacja z Olsztyna; powojskowe obiekty zajęło niedawno również Muzeum Fotografii w Krakowie. Teraz mieszkańcom miasta na nowo będzie służył Fort „Borek”.

 

„Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowlanym. Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków” – mówiła podczas otwarcia Centrum Kultury Podgórza jego dyrektorka, Anna Grabowska. Fort „Borek”, choć cenny i zabytkowy, od lat niszczał jako pustostan. W 2013 rozpoczął się proces jego restauracji. Zanim można było zacząć wprowadzać do niego nowe funkcje potrzebny był szereg żmudnych prac konserwatorskich, które jednak zakończyły się szczęśliwie i 30 lipca można było zainaugurować w nim działanie Centrum Kultury Podgórza.

 

 

Fort Borek po remoncie

Zachować klimat Fortu Borek

 

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza w minimalnym stopniu narusza oryginalną tkankę cennych fortyfikacji; pracujący przy projekcie jej adaptacji oraz aranżacji wnętrz architekci dołożyli wszelkich starań, aby zachować oryginalny wygląd i charakter obiektu. 600 m2 powierzchni przeznaczono tu na sale zajęciowe; ponadto powstała tu sala widowiskowa dla ponad 100 osób, przystosowana do organizowania koncertów, recitali, spektakli teatralnych, sala malucha, sala ruchowa z lustrami dla zajęć tanecznych i fitness oraz sala edukacyjna muzealno-ekspozycyjna. Na piętrze zlokalizowano sale: muzyczną,  przeznaczoną do zajęć wokalnych i lekcji gry na instrumentach, edukacyjną, gdzie będą organizowane zajęcia z języków obcych, minikonferencje, wykłady i inne spotkania oraz salę plastyczną. W Forcie Borek zaczęła działać także kawiarnia.

Fort Borek po remoncie

Centrum Kultury Podgórza Fort Borek

 

Lokalizacja: Kraków, ul. Forteczna 146
Inwestor: Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego, Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Projekt przebudowy: Czegeko
Projekt wnętrz: URBA Architects Sp. z o.o.
Wykonawca: Budmex Sp. z o.o. 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera