Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Krakowski „Fort Borek” na nowo

 

Czas czytania: ~2 min


Fort „Borek” został wzniesiony w latach 80. XIX wieku i dziś uważany jest za jeden z ciekawszych zachowanych przykładów architektury obronnej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Zabytkowy obiekt stanowił część systemu obronnego dawnej Twierdzy Kraków, unikatowego w skali europejskiej dziedzictwa fortyfikacyjnego. Dziś zaś, dzięki przebudowie i modernizacji, stał się częścią „systemu” placówek kulturalnych miasta.

 

Fort Borek po remoncie

Choć o wiele częściej słyszymy o adaptacji do nowych funkcji obiektów poprzemysłowych, zdarza się, że i te, należące niegdyś do wojska zyskują nowe życie. Doskonałym tego przykładem gdański Garnizon, który wojskowe tereny zamienił w tętniącą życiem, wielofunkcyjną okolicę. Mniejsza skalę, ale nie mniej ciekawą formę ma modernizacja z Olsztyna; powojskowe obiekty zajęło niedawno również Muzeum Fotografii w Krakowie. Teraz mieszkańcom miasta na nowo będzie służył Fort „Borek”.

 

„Rewitalizacja zdewastowanego fortu była ogromnym przedsięwzięciem konserwatorskim i budowlanym. Przed nami stoi natomiast inne zadanie – chcemy, by nowa filia Centrum Kultury Podgórza tętniła życiem, stała się miejscem integracji dla lokalnej społeczności i ważnym punktem na turystycznej mapie naszego miasta, jako element szlaku turystycznego Twierdzy Kraków” – mówiła podczas otwarcia Centrum Kultury Podgórza jego dyrektorka, Anna Grabowska. Fort „Borek”, choć cenny i zabytkowy, od lat niszczał jako pustostan. W 2013 rozpoczął się proces jego restauracji. Zanim można było zacząć wprowadzać do niego nowe funkcje potrzebny był szereg żmudnych prac konserwatorskich, które jednak zakończyły się szczęśliwie i 30 lipca można było zainaugurować w nim działanie Centrum Kultury Podgórza.

 

 

Fort Borek po remoncie

Zachować klimat Fortu Borek

 

Nowa filia Centrum Kultury Podgórza w minimalnym stopniu narusza oryginalną tkankę cennych fortyfikacji; pracujący przy projekcie jej adaptacji oraz aranżacji wnętrz architekci dołożyli wszelkich starań, aby zachować oryginalny wygląd i charakter obiektu. 600 m2 powierzchni przeznaczono tu na sale zajęciowe; ponadto powstała tu sala widowiskowa dla ponad 100 osób, przystosowana do organizowania koncertów, recitali, spektakli teatralnych, sala malucha, sala ruchowa z lustrami dla zajęć tanecznych i fitness oraz sala edukacyjna muzealno-ekspozycyjna. Na piętrze zlokalizowano sale: muzyczną,  przeznaczoną do zajęć wokalnych i lekcji gry na instrumentach, edukacyjną, gdzie będą organizowane zajęcia z języków obcych, minikonferencje, wykłady i inne spotkania oraz salę plastyczną. W Forcie Borek zaczęła działać także kawiarnia.

Fort Borek po remoncie

Centrum Kultury Podgórza Fort Borek

 

Lokalizacja: Kraków, ul. Forteczna 146
Inwestor: Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego, Gminy Miejskiej Kraków i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Projekt przebudowy: Czegeko
Projekt wnętrz: URBA Architects Sp. z o.o.
Wykonawca: Budmex Sp. z o.o. 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera