Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kalendarium wydarzeń architektonicznych. Styczeń 2024.

 

Czas czytania: ~ 8 min


W trzeciej odsłonie naszego kalendarium przedstawiamy subiektywnie wybrane przez nas, najbardziej znaczące wydarzenia, spotkania, wykłady, wystawy oraz konkursy, które kształtowały oblicze świata architektury i designu w styczniu 2024.

 

Wydarzenia architektoniczne styczen 2024

02.01. Miasto Kraków rozpoczęło nabór na Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2024

Już po raz kolejny miasto Kraków ogłosiło nabór wniosków do konkursu „Stypendia Twórcze Miasta Krakowa”. Jest on skierowany do wszystkich zajmujących się sztuką, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Jedną z dziedzin w naborze jest architektura i design.

Stypendia Twórcze Miasta Krakowa 2024

02.01. Ogłoszono międzynarodowy konkurs UIA 2030 Award

Międzynarodowa Unia Architektów UIA we współpracy z UN-Habitat zorganizowała drugi cykl konkursu UIA 2030 Award. Nagroda promuje pracę architektów, którzy realizują w swojej pracy program ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 (the UN 2030 Agenda for Sustainable Development) oraz Nowy Program Miejski (New Urban Agenda).

konkurs UIA 2030 Award

03.01. Odbył się wykład z cyklu Trzy Generacje Warszawskich Architektów

W ramach cyklu odbył się wykład architektoniczny na temat jednego z najbardziej rozpoznawalnych projektantów nowoczesnych domów w latach 30. Jest nim Lucjan Korngold. Rozmowę prowadził mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

Trzy Generacje Warszawskich Architektów

03.01. Ogłoszono konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną z Województwem Zachodniopomorskim 2024

Już po raz 15-sty Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zorganizował konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim.

konkurs na najlepszą pracę dyplomową związaną z Województwem Zachodniopomorskim 2024

08.01. Ogłoszono Konkurs na Architektoniczną Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy

Już po raz dziesiąty Prezydent Warszawy zaprosił do udziału w konkursie na Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Nabór odbywa się w sześciu kategoriach i promuje architekturę o wysokich walorach estetycznych, użytkowych i ekologicznych stolicy.

Konkurs na Architektoniczną Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy

09.01. Odbył się wykład Holenderskie kooperatywy, a polska sytuacja mieszkaniowa 

W warszawskim Zodiaku zorganizowano wykład dla architektów Małgorzaty Mader, która zainicjowała Okno na Koop. Małgorzata Mader jest badaczką holenderskich kooperatyw mieszkaniowych i opowiadała o modelu, który rozwija się w Niderlandach.

wykład Holenderskie kooperatywy, a polska sytuacja mieszkaniowa

11.01. Otwarto wystawę „Tête-à-tête"

NOKE Architects zorganizowali niecodzienną wystawę w ramach WOŚP. Po raz pierwszy można było obejrzeć kolekcję linorytów powstałych tego samego dnia. Prace można było późniejsze licytować w ramach aukcji WOŚP.

wystawa „Tête-à-tête"

12.01. Ogłoszono międzynarodowy konkurs Kaira Looro 2024. Maternity Centre

Organizacja humanitarna Balouo Salo zorganizowała kolejną edycję międzynarodowego konkursu Kaira Looro, którego przedmiotem jest projekt ośrodka typu „Centrum Macierzyństwa”. W konkursie można zdobyć wartościowe nagrody, w tym straże w pracowniach takich jak: Kengo Kuma, EMBT Architects czy SBGA Blengini Ghirardelli oraz realizację wygranej koncepcji.

konkurs Kaira Looro 2024. Maternity Centre

12.01. Otwarto Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Oficjalnie otwarto Dworzec Metropolitalny w Lublinie autorstwa pracowni Tremend. Jest to obecnie największy w regionie węzeł przesiadkowy.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

15.01. Premiera książki „Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki”

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyła się premiera książki "Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki” autorstwa Marwy Al-Sabouni wydanej przez Centrum Architektury. Książka jest esejem o planowaniu i odbudowie miasta oraz bardzo szczerym opisem wojny.

Walka o dom. Wspomnienia syryjskiej architektki

15 - 19.01. Zorganizowano Ferie 2024 z architekturą w Zodiaku

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury zorganizował ferie architektoniczne dla dzieci z klas 4-6. W ramach zajęć odbyły się warsztaty architektoniczne.

Ferie 2024 z architekturą w Zodiaku

16.01. Ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny Teatru Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej

SAPR Bielsko-Biała ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana z oddziałem Książnicy Beskidzkiej ze zbiorami dla dzieci i młodzieży tzw. „Zieloną Biblioteką" w Bielsku-Białej.

konkurs na projekt koncepcyjny Teatru Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej

16.01. Odbył się wernisaż wystawy V4 Family Houses 2023

W Galerii Architektury SARP Oddział Kraków odbył się wernisaż „Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej 2023”. Wystawa ta jest przeglądem wybranych dzieł architektonicznych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, prezentującym realizacje, które stanowią ważny wkład w krajobraz architektoniczny regionu. Organizowana od 2008 roku przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier, inicjatywa ta ma na celu promowanie współpracy i wymianę kulturalną między państwami V4.

wernisaż wystawy V4 Family Houses 2023

17.01. Ogłoszono shortlistę Mies van der Rohe Award

Jury jednej z najważniejszych europejskich nagród architektonicznych ogłosiło shortlistę 40  projektów nominowanych do nagrody głównej. Nagroda przyznawana jest przez Fundację Ludwiga Miesa van der Rohe i Komisję Europejską EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Awards. Wśród tegorocznych wyróżnionych projektów znalazły się aż dwie realizacje polskiego autorstwa: Targ Błonie autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej oraz Galeria Sztuki Nowoczesnej Plato w Ostrawie projektu KWK Promes.

Mies van der Rohe Award

17.01. Odbył się wykład z cyklu Trzy Generacje Warszawskich Architektów

W ramach cyklu wykładów Trzy Generacje Warszawskich Architektów odbył się wykład na temat życia i twórczości duetu dwóch ważnych architektów - Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Transmisja na FB pierwszej części odbyła się 17 stycznia, a drugiej 31 stycznia. Projektanci byli pionierami architektury funkcjonalistycznej w latach 20. i 30. XX wieku, a ich projekty wyróżniały się formami i śmiałymi rozwiązaniami. Rozmowę prowadził mgr inż. arch. Grzegorz Mika.

Trzy Generacje Warszawskich Architektów

17.01. Otwarto rejestrację do konkursu Dyplom z Archicadem

Ogłoszono siódmą edycję konkursu Dyplom z Archicadem, który skierowany jest do studentów i absolwentów architektury. Do konkursu można zgłaszać prace dyplomowe wykonane w oprogramowaniu Archicad.

Dyplom z Archicadem

18.01. Ogłoszono konkurs na Budynek biurowo-laboratoryjny w standardzie pasywnym dla Urzędu Dozoru Technicznego w Rzeszowie

Urząd Dozoru Technicznego ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie projektu budowy budynku biurowo-laboratoryjnego w standardzie pasywnym wraz z niezbędnymi urządzeniami budowlanymi, miejscami postojowymi oraz zbiornikiem retencyjnym wód opadowych na potrzeby Biura Urzędu Dozoru Technicznego w Rzeszowie.

Budynek biurowo-laboratoryjny w standardzie pasywnym dla Urzędu Dozoru Technicznego w Rzeszowie

18. 01. Miał miejsce pokaz filmu Universam Grochów

W ramach kolejnego spotkania z cyklu ARCHITEKA odbył się pokaz filmu Universam Grochów w reż. Tomasza Knittela oraz dyskusja, którą poprowadziła Klara Janicka. Film opowiada ciekawą historię domów handlowych jako miejsc gromadzenia się ludzi oraz wyzwań związanych z ich rewitalizacją.

pokaz filmu Universam Grochów

18.01. Odbyło się spotkanie z pracownią mode:lina

W ramach cyklu ARCHIczwartek Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Poznańskiej  zorganizowało spotkanie z przedstawicielami pracowni mode:lina. Architekci opowiadali o swojej pracy, projektach oraz doświadczeniach.

spotkanie z pracownią mode:lina

25.01. Odbyło się spotkanie z serii Mistrzowie Architektury: Ananya Singhal

W ramach kolejnego spotkania z serii Mistrzowie Architektury odbył się wykład Ananya Singhala. Architekt pochodzi z Indii i przez długi czas był partnerem B.V. Doshiego (zdobywca Nagrody Pritzkera z 2018 roku). Obecnie prowadzi własną pracownię Studio Saar.

spotkanie z serii Mistrzowie Architektury: Ananya Singhal

25. - 28.01. Obyła się wystawa pt. 100 lat Architektury Biblioteki Śląskiej

W ramach 4 Design Days odbyła się wystawa, na której można było zobaczyć m.in jak mogłaby wyglądać Biblioteka Śląska gdyby zdecydowano się na inne proponowane wówczas rozwiązania. Wystawa architektoniczna zorganizowana została przez SARP Katowice oraz Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, a jej kuratorem była Pani Dominika Śliwińska.

wystawa architektoniczna pt. 100 lat Architektury Biblioteki Śląskiej

22.01. Zamknięto wystawę Gdyński Detal Modernizmu

Gdyńskie Centrum Filmowe zorganizowało wystawę pt. Gdyński Detal Modernizmu, która prezentowała fotografie architektoniczne wybrane przez jury w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022.

Gdyński Detal Modernizmu

25.01. Po 30 latach pracy Ewa P. Porębska żegna się z czasopismem „Architektura-murator”

Wieloletnia redaktorka naczelna i ekspertka architektury Ewa P. Porębska, współtwórczyni czasopisma „Architektura-murator” pożegnała się z wydawnictwem. Życzymy sukcesów i wielu kolejnych wspaniałych pomysłów!

Ewa P. Porębska

26.01. Odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. Czy socrealizm jest kłopotliwym dziedzictwem dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli?

Konferencja zaplanowana na 26 stycznia 2024 o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli poświęcona była rozważaniom na temat dziedzictwa kulturowego i jego odmian w kontekście transformacji społeczno-politycznych, jakie miały miejsce w latach 80., kiedy to socjalizm ustępował miejsca nowym porządkom. Wydarzenie to miało na celu zgłębienie, jak zmiany te wpłynęły na instytucje kulturalne, takie jak stalowowolski dom kultury, założony w apogeum budowy socjalizmu w Polsce w 1952 roku, i jak wyzwoliły one potrzebę odnowy i reinterpretacji pojęcia dziedzictwa kulturowego.

Czy socrealizm jest kłopotliwym dziedzictwem dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli?

26.01. Odbył się finisz wystawy Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo

Wystawa prezentowała mało znane dokumenty na temat dzielnicy Wesołej w Krakowie. W ramach prezentowanych materiałów można było poznać historię tej części miasta oraz dowiedzieć się co wyróżnia dzielnicę na tle innych. Kuratorem wystawy była dr Barbara Zbroja.

Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo

27.01 W Katowicach odbył się Bal Architekta 2023

Pod koniec stycznia w D9 Space odbył się coroczny Bal Architekta organizowany przez SAPR Katowice.

Bal Architekta 2023

31.01. Odbyła się konferencja pt. Kontrowersyjne dziedzictwo

Spotkanie architektoniczne zorganizowały wspólnie ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury i Dom Odbudowy Ukrainy. Tematem dyskusji były zagrożone zabytki oraz ochrona dziedzictwa kulturowego w obliczu wojny oraz dekomunizacji i dekolonizacji.

Kontrowersyjne dziedzictwo

31.01. Odbyło się spotkanie pt. Zdążyć przed Stalinem. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1955

Spotkanie zorganizowała Warszawa w optyce. Dyskusja dotyczyła decyzji podejmowanych przed samą odbudową Warszawy oraz ich konsekwencji dla późniejszych działań. W rozmowie wzięli udział Grzegorz Mika oraz Adam Teclaw, a całość poprowadził Filip Frąckowiak.

Zdążyć przed Stalinem. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1955

Tekst opracowała Magdalena Wałek

Architektka i doktorantka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych w ochronie dziedzictwa kulturowego i zabytków. Redaktorka portali Grupa Sztuka Architektury.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenie Architektoniczne , Wystawa Architektoniczna , Konkurs Architektoniczy , Architektura , Spotkanie Architektoniczne , Wydarzenia Dla Architektów

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu
Tak będzie wyglądać nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu

Nowy budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu autorstwa pracowni WXCA i Archimed jest po ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera