Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polski projekt z nagrodą w Bombaju

 

Czas czytania: ~2 min


Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak, studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej otrzymały I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym Film City Tower Mumbai: Bollywood Re-Imagined

 

oUbhFMRfvb2K4OrhUwWfVQeuoL7oCpCQ1SFVnQXNbCKrHjvNg8Je27pFn6yp_bollywood1.jpg

Polski projekt, opracowany przez studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "Film City Tower | Mumbai: Bollywood Re-Imagined". Jego celem było wybranie najciekawszej wizji budynku, pełniącego funkcję miasteczka filmowego dla znanego na całym świecie indyjskiego przemysłu filmowego, zwanego Bollywood.

vaEWUzbZg8aZlvoT9iwbhv3GA0YN8ZhJVx3IpOKhGsHClvw1gkAcZr0uW4aX_bollywood4.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju okazał się najlepszym z 283 nadesłanych z całego świata pomysłów. Lubimy sukcesy naszych rodaków – na szczęście przybywa ich także w architekturze. Najlepszym na to dowodem jest zwycięstwo wniesionej w Polsce budowli w konkursie o Mies vand der Rohe Award, w którym to konkursie także w poprzednich edycjach polscy architekci byli dostrzegani przez jury.

jVNs7tv8SNCL8hHOVIKHfs9typdSSeuIqYg8xinoqmSaeME3uvvtfXFI3Ef8_bollywood3.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju opracowały Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak, studentki V roku Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Ich projekt – to wieżowiec, osłonięty niezwykłą wodną kurtyną. Płynąca po fasadzie budynku woda nie tylko nada mu niezwykłego, nierealnego wyglądu, ale też napędzać będzie turbiny, produkujące prąd oraz chłodzić wnętrza w upalne dni. Nie mniej istotnym elementem projektu jest zastosowanie łuków „ośli grzbiet”, charakterystycznych dla kultury hinduskiej.

I6QsSSyCnngMsgETfmjBcDziJZEA12MjfWSQ9gbCcy93ZbSFrFoAqCNyRGxj_bollywood2.jpg

Polski projekt miasteczka filmowego w Bombaju jury doceniło właśnie za połączenie tradycji z nowoczesnością. opracowały Jagoda Nowakowska, Magdalena Skop i Monika Woźniak w jednej bryle sprawnie i atrakcyjnie połączyły tradycyjne elementy kultury kraju, w którym budynek ma powstać z najnowszymi osiągnięciami technologii budowlanej. „ Obiekt miał się stać ikoną tej części Indii, więc było to dla nas duże wyzwanie. Ostatecznie postanowiłyśmy przedstawić wszystko w sposób teatralny. Po „oślim grzbiecie”, łukach okalających trzon budynku, spływa woda, co nawiązuje do kultury indyjskiej. Dodatkowo po tych łukach mogą chodzić ludzie i patrzeć, co jest w środku. A tam będzie całe miasteczko filmowe, widoczny cały proces produkcji filmowej” – tłumaczyła niedawno magazynowi „Forbes” Magdalena Skop, członkini zwycięskiego zespołu.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione w konkursie w Bombaju projekty można zobaczyć na stronie archasm.in/past.html.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera