Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa formuła architektury?

 

Czas czytania: ~3 min


rVFolcobd1EmWVYkvL1esmJoF1Mdgvi0L9IYcAyJLUI8CWg4cIUQp7YNV0HF_formula.jpg
Architektura przestaje być wyłączną domeną architektów – na ich teren zaczynają wkraczać gwiazdy zupełnie innych dziedzin.
1kuSWgqn8HVUaepVRRcR2hpGzxxVQ0Su6n3yme74h4ON1JsDFXDO2PhhMZKp_formula2.jpg
W projektowanie budynków bawią się już Brad Pitt i Karl Lagerfeld. Teraz przyszła kolej na mistrza kierownicy – Michaela Schumachera. Do 2011 r. ma się zakończyć budowa wieżowca, w którego projektowaniu uczestniczył. Gdzie? Oczywiście w Dubaju – gigantycznym Disneylandzie, gdzie bardziej spektakularnie znaczy lepiej, a im więcej sławnych nazwisk spoza kręgu „standardowych” starchitektów, tym większa szansa na rozgłos. Tendencja ta już została okrzyknięta mianem „markowej architektury” – architektury, o powodzeniu której decyduje przede wszystkim „metka”.

Autorem koncepcji nowego drapacza chmur, w którego opracowaniu miał swój udział Michael Schumacher, jest Joachim Swensson z firmy PNYG:COMPANY, a projekt powstał w pracowni LAVA (Laboratorium of Visionary Architecture). Działa ona zaledwie od roku, ale jej członkowie mają na swoim koncie udział w poważnych przedsięwzięciach, min. realizacji pływalni Water cube w Pekinie i Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie. Zespół LAVA tworzy trzech młodych architektów – Chris Bosse, Tobias Wallisser i Alexander Rieck, ekspert do spraw innowacji w Frauenhofer Institute w Stuttgarcie.

Michael Schumacher World Champion Tower stanie w Cityscape Dubai – największym ośrodku biznesowym na świecie. Ta 59-piętrowa wieża będzie pierwszą z serii siedmiu, które we współpracy z dawnym mistrzem Formuły 1 mają zostać zrealizowane na całym świecie.

„Michael Schumacher Tower” jest symbolem odejścia od tradycyjnego myślenia o architekturze. Projekt łączy nasze poprzednie doświadczenia: Mercedes-Benz Museum – muzeum przynależące do konkretnej marki, w którym pojawiła się wyjątkowa koncepcja przestrzeni, rozwijająca najnowsze metody projektowania cyfrowego i technologii oraz Water cube w Pekinie, przykład najwyższych osiągnięć zarówno budownictwa, jak i sportu, którego niepowtarzalna atmosfera została osiągnięta dzięki przemyślanemu połączeniu nauki molekularnej, architektury i fenomenologii. Forma naszego nowego wieżowca jest inspirowana geometryczną budową płatka śniegu i aerodynamiką bolidów Formuły 1. Łączy ona szybkość, płynną dynamikę, technologię przyszłości i motyw zaczerpnięty z natury. Zamiast naśladować czystą formę dla jej elegancji i nieprzewidywalności, postanowiliśmy uczyć się od natury jej geometrycznego porządku, leżącego u podstawy niezwykle sprawnie działających struktur i intrygujących przestrzeni.” – mówi Chris Bosse.

Tobias Walliser: „Pozwoliliśmy, by projekt rozwijał się jako rezultat konkretnych potrzeb: naturalnego oświetlenia, wentylacji, pięknych widoków, minimalizacji konstrukcji, komfortu użytkowników i silnego związku z otaczającą go wodą. W ten sposób udało nam się osiągnąć optymalizację powierzchni fasady i pięter, w wyniku której każdy apartament ma niezakłócony widok na ocean.”

Alexander Rieck: „Wyjątkowa współpraca z Michaelem Schumacherem dała nam zupełnie nowe spojrzenie na projekt. Technologia, precyzja, szybkość i elegancja połączone z ludzką intuicją i wyjątkowym wykonaniem stały się wspaniałym źródłem inspiracji dla projektu. Podobnie jak w Formule 1, ostateczny efekt jest tu wynikiem pracy zespołu, w którym znaleźli się też znakomici eksperci. W tym kontekście, architekt jest jak kierowca, który znajduje się w centrum tego procesu, osiągając fizyczne granice możliwości.”
Budynek będzie się odznaczał smukłą, płynnie zwężającą się i rozszerzającą sylwetką. Jego elewacje kształtować będą wertykalne szczeliny, w których znajdą się balkony. Odbijające światło wgłębienia i wypukłości dodadzą bryle dynamiki i sprawią, że jej wygląd będzie się nieustannie zmieniał.

Niższe poziomy wieży zostały pomyślane jako zespół prestiżowych, przybrzeżnych apartamentów, których tarasy przypominają pokład dryfującego statku. Na szczycie natomiast znajdą się apartamenty, z których widok będzie obejmował prawie 270 stopni.
xFAnHFfKjwuxJZsRxTISSLcR9bhRL9O7QZiwtkXXMysKEhBDQUcCexH6uD1L_formula3.jpg
fJL223Jxx7nbUTevtvynTvXXjUtkcBQKmWF5OdtCGAVlk4bIM71pKZAE7Qeg_formula5.jpg
F1uSS36etU67fH1NR5Q0I3pLqzkmzXzVVzRAtUxOBwyUaAL6kpVFsNX6ATQA_formula6.jpg
uilaKrmrRdFZ0DtoV3HkAJ7kyTNOIBTBTi8RQVJsLeOA9H3Sd2YTIg0UzhVm_formula7.jpg
7bBuZQihQdrLGIKiiTIdCBg0uXKRz5k4oMj1UgCUPbx20YZrYW224Pz5q7kr_formula8.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera