Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamalować slumsy

 

Czas czytania: ~2 min


sfSvf5AHN8v2mRASCjzeW2oyw9Y7K4GegzWZG8rPQnBrrX9JReE7I43BHdZU_favela-painting-santa-marta-pano-large.jpg

Problemy społeczne nie znikną wprawdzie przykryte warstwą farby, ale działania artystyczne mogą być istotnym krokiem w stronę rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Taki cel ma 'Favela Painting' – organizacja non profit założona przez dwóch holenderskich artystów z kolektywu Haas&Hahn – Jeroena Koolhaasa i Dre Urhahna.

Y5Lv7W5wyW2xTe8pNHFxdqYCmZRLQFgaXA4Wuq2vh5hYzrfVxeogNkP62gNw_favela-painting-1.jpg

Wystawa poświęcona dotychczasowej działalności organizacji była częścią programu Shenzhen Hong Kong Biennale (SZHK) – biennale urbanistyki i architektury, które odbywa się w dwóch chińskich miastach i jest skupione na szeroko rozumianych problemach, z jakimi borykają się współczesne miasta. Jego uczestnikami są architekci, urbaniści i architekci krajobrazu. Część imprezy, która odbywała się w Shenzhen, trwała od 8 do 11 grudnia 2011 r. i obfitowała w wystawy, dyskusje, sympozja i performance, których myślą przewodnią było hasło: 'Architektura tworzy miasta – miasta tworzą architekturę'. Kuratorem tej edycji był Terence Riley. Druga część imprezy odbywająca się w Hong Kongu otwarta zostanie w lutym 2012 r., a jej kuratorami są: Gene King i Anderson Lee.

HusJeb4s86xOR5FFrge7cPI77SJf34rsSY2fvnSCkiOqKwtHwh144oaDYSfL_favela-painting-rio-cruzeiro.jpg

Haas&Hahn zaczęli realizować projekt 'Favela Painting' w 2005 r. w Brazylii. Ich pierwsze działania obejmowały wykonanie szeregu monumentalnych obrazów ściennych w Vila Cruzeiro w Rio, a następnie w kilku mniejszych miastach, na przykład w Santa Marta.

Ich sposób działania polega na przekształcaniu całych fragmentów miasta dotkniętych poważnymi problemami społecznymi w monumentalne dzieła sztuki. W działaniach 'favela painting' nie chodzi jednak o zwykły kamuflaż zaniedbanych obszarów, ale raczej o ich 'odmłodzenie', tchnięcie w nie nowego życia i wywołanie pozytywnego efektu społecznego poprzez nowe spojrzenie na nie, przemyślenie, przeprojektowanie i nadanie im nowej tożsamości.

7RawMy7vnEBcsoeJx6LwBwkpKAD491cvPJor4Ddn9RVH6hE5iY41xNJKTypg_favela-painting-rio-cruzeiro-2.jpg

Celem inicjatywy jest nie tylko upiększenie miejskiego otoczenia i sprawienie, że fawele będą bardziej przyjaznym miejscem do życia, ale także zaangażowanie lokalnych mieszkańców we wspólne działania i danie młodym ludziom szansy na edukację i znalezienie pracy. Nie chodzi więc tylko o poprawę jakość materialnej tkanki miejskiej, ale także – a właściwie przede wszystkim – o rewitalizację społeczną. Wspólnie z lokalną młodzieżą, Koolhaas i Urhahn tworzą na ścianach slumsów potężne malowidła, które stają się rozpoznawalnymi dziełami sztuki w miejskim krajobrazie.

Fot: favelapainting.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera