Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza gdańska realizacja architektoniczna 2020-2021 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Nagrody Prezydenta Gdańska w konkursie na najlepszą gdańską realizację architektoniczną lat 2020 - 2021 przyznano sześciu budowlom w czterech kategoriach. W tym roku kapituła nominowała do nagrody dziewięć obiektów w czterech kategoriach i rekomendowała przyznanie pięciu nagród oraz jednej nagrody specjalnej. Organizatorem konkursu jest Miasto Gdańsk i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Nagrody przyznaje prezydent Gdańska po rekomendacji kapituły konkursu.

 

Nagrody Prezydenta Gdańska dla najlepszych nowo powstałych budynków należą do licznej grupy plebiscytów, doceniających nowe inwestycje w polskich miastach. Podobne konkursy odbywają się m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.  Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej, ustanowiona na mocy porozumienia pomiędzy prezydentem Gdańska a SARP Oddział Wybrzeże, przyznawana jest w cyklu dwuletnim. W tym roku miała swoją czwartą edycję. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

Wśród obiektów nominowanych do Nagrody Prezydenta Gdańska w kategorii „obiekty kubaturowe” znalazł się  zespół zabudowy biurowo-usługowej Officyna, zrealizowany przy Al. Grunwaldzkiej 48/50 wg projektu APA Wojciechowski Architekci przy współpracy SML Inżynierowie i Architekci Jacek Śliwiński; budynek biurowy LPP Fashion Lab przy Łąkowej 39/44 (proj. JEMS Architekci) oraz Gato przy Norwida 1, budynek biurowy zlokalizowany na terenie kompleksu Garnizon, zbudowany wg projektu Marcina Woyciechowskiego, Tomasza Piechoty i Radosława Orłowskiego.

 

Nagrodą wyróżniono budynek Gato, a w uzasadnieniu zapisano m.in., że: „zrealizowany projekt wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne, wykorzystując zieleń w dużej skali, służącą stworzeniu przyjaznego klimatu do pracy w ciasnej, miejskiej zabudowie”.

Nagrodę w kategorii „obiekty infrastrukturalne” otrzymała Kładka św. Ducha, obrotowa kładka piesza na Starej Motławie, której inwestorem była spółka Granaria Development Gdańsk, a jej projekt opracowało Studio Bednarski Ltd i Europrojekt Gdańsk SAN. Kapituła konkursu podkreśliła w werdykcie walory tej inwestycji: „Budowa nowej kładki nastąpiła w miejscu, w którym nigdy nie było mostu, co stanowiło naruszenie pewnego dogmatu, ale jednocześnie usprawniło w sposób znakomity relacje komunikacyjne. Zrealizowany projekt wybrany został w trybie konkursowym, nie bazuje na odniesieniu do istniejących mostów. Tworzy autonomiczną bryłę niezwiązaną z historycznym otoczeniem, budząc zaciekawienie stylistycznym kontrastem, a nowoczesna forma udowadnia, że w zabytkowym Gdańsku, nowoczesne rozwiązania nie zawsze powstają na gruzach przeszłości”.

Wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Gdańska 2020-2021

Obiekty infrastrukturalne: Kładka św. Ducha, Studio Bednarski Ltd i Europrojekt Gdańsk SAN

Najwięcej obiektów w konkursie znalazło się w kategorii „obiekty rewaloryzowane”. Nominacje do nagrody otrzymały: Budynek Dyrekcji Stoczni przy placu Porozumienia Gdańskiego 1, projekt ROARK Studio; Dwór Uphagena Arche Gdańsk, projekt Piotr Grochowski z zespołem less is core, Budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej, projekt home of houses oraz renowacja historycznych budynków Lastadia 2 i Lastadia 41, projekt Firma Architektoniczno - Budowlana STYL sp. z o. o..

 

W tej kategorii przyznano aż trzy nagrody. Otrzymały je: Dwór Uphagena Arche Gdańsk („Realizacja projektu wpisała się w program rewitalizacji Dolnego Miasta. Zrewitalizowano historyczne budynki i dodano do nich nowe kubatury, które doskonale integrują się z istniejącą tkanką urbanistyczną Dolnego Miasta”), Budynek Hydromechaniki PG („Budynek wyróżniono za doskonałe wpisanie się w pełnienie różnych funkcji użytkowych oraz staranne wykonanie detalu architektonicznego”) oraz adaptację budynków przy ul. Lastadia 2 i Lastadia 41 („Realizacja przyczyniła się do przywrócenia dawnego Targu Maślanego i miejmy nadzieję, przywróciła proces zszywania Głównego Miasta ze Starym Przedmieściem”).

Czwarta kategoria konkursowa dotyczyła wnętrz. Nagrodę w kategorii „obiekty publiczne o ciekawie zaprojektowanych wnętrzach” otrzymało Muzeum Bursztynu, stworzone w budynku Wielkiego Młyna jako filia Muzeum Gdańska. Projekt adaptacji opracowała Ksenia Piątkowska, projekt ekspozycji - Anna Bocek i Mirosław Majkowski.  Muzeum Bursztynu wyróżniono także nagrodą specjalną. „Nagrodę przyznano za umiejętne wykreowanie zaskakującej nastrojem przestrzeni, w której gra świateł i zwielokrotnione odbicia prowadzą widza przez magiczny bursztynowy świat”.

Wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Gdańska 2020-2021

Obiekty publiczne o ciekawie zaprojektowanych wnętrzach: Muzeum Bursztynu, stworzone w budynku Wielkiego Młyna jako filia Muzeum Gdańska

Zdjęcia: Piotr Wittman/gdansk.pl, Jerzy Pinkas/gdansk.pl, Dominik Paszliński/gdansk.pl
Źródło: gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Nagroda Architektoniczna

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera