Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza gdańska realizacja architektoniczna 2020-2021 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Nagrody Prezydenta Gdańska w konkursie na najlepszą gdańską realizację architektoniczną lat 2020 - 2021 przyznano sześciu budowlom w czterech kategoriach. W tym roku kapituła nominowała do nagrody dziewięć obiektów w czterech kategoriach i rekomendowała przyznanie pięciu nagród oraz jednej nagrody specjalnej. Organizatorem konkursu jest Miasto Gdańsk i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wybrzeże. Nagrody przyznaje prezydent Gdańska po rekomendacji kapituły konkursu.

 

Nagrody Prezydenta Gdańska dla najlepszych nowo powstałych budynków należą do licznej grupy plebiscytów, doceniających nowe inwestycje w polskich miastach. Podobne konkursy odbywają się m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu.  Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej, ustanowiona na mocy porozumienia pomiędzy prezydentem Gdańska a SARP Oddział Wybrzeże, przyznawana jest w cyklu dwuletnim. W tym roku miała swoją czwartą edycję. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach.

 

Wyniki konkursu architektonicznego

Wśród obiektów nominowanych do Nagrody Prezydenta Gdańska w kategorii „obiekty kubaturowe” znalazł się  zespół zabudowy biurowo-usługowej Officyna, zrealizowany przy Al. Grunwaldzkiej 48/50 wg projektu APA Wojciechowski Architekci przy współpracy SML Inżynierowie i Architekci Jacek Śliwiński; budynek biurowy LPP Fashion Lab przy Łąkowej 39/44 (proj. JEMS Architekci) oraz Gato przy Norwida 1, budynek biurowy zlokalizowany na terenie kompleksu Garnizon, zbudowany wg projektu Marcina Woyciechowskiego, Tomasza Piechoty i Radosława Orłowskiego.

 

Nagrodą wyróżniono budynek Gato, a w uzasadnieniu zapisano m.in., że: „zrealizowany projekt wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne, wykorzystując zieleń w dużej skali, służącą stworzeniu przyjaznego klimatu do pracy w ciasnej, miejskiej zabudowie”.

Nagrodę w kategorii „obiekty infrastrukturalne” otrzymała Kładka św. Ducha, obrotowa kładka piesza na Starej Motławie, której inwestorem była spółka Granaria Development Gdańsk, a jej projekt opracowało Studio Bednarski Ltd i Europrojekt Gdańsk SAN. Kapituła konkursu podkreśliła w werdykcie walory tej inwestycji: „Budowa nowej kładki nastąpiła w miejscu, w którym nigdy nie było mostu, co stanowiło naruszenie pewnego dogmatu, ale jednocześnie usprawniło w sposób znakomity relacje komunikacyjne. Zrealizowany projekt wybrany został w trybie konkursowym, nie bazuje na odniesieniu do istniejących mostów. Tworzy autonomiczną bryłę niezwiązaną z historycznym otoczeniem, budząc zaciekawienie stylistycznym kontrastem, a nowoczesna forma udowadnia, że w zabytkowym Gdańsku, nowoczesne rozwiązania nie zawsze powstają na gruzach przeszłości”.

Wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Gdańska 2020-2021

Obiekty infrastrukturalne: Kładka św. Ducha, Studio Bednarski Ltd i Europrojekt Gdańsk SAN

Najwięcej obiektów w konkursie znalazło się w kategorii „obiekty rewaloryzowane”. Nominacje do nagrody otrzymały: Budynek Dyrekcji Stoczni przy placu Porozumienia Gdańskiego 1, projekt ROARK Studio; Dwór Uphagena Arche Gdańsk, projekt Piotr Grochowski z zespołem less is core, Budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej, projekt home of houses oraz renowacja historycznych budynków Lastadia 2 i Lastadia 41, projekt Firma Architektoniczno - Budowlana STYL sp. z o. o..

 

W tej kategorii przyznano aż trzy nagrody. Otrzymały je: Dwór Uphagena Arche Gdańsk („Realizacja projektu wpisała się w program rewitalizacji Dolnego Miasta. Zrewitalizowano historyczne budynki i dodano do nich nowe kubatury, które doskonale integrują się z istniejącą tkanką urbanistyczną Dolnego Miasta”), Budynek Hydromechaniki PG („Budynek wyróżniono za doskonałe wpisanie się w pełnienie różnych funkcji użytkowych oraz staranne wykonanie detalu architektonicznego”) oraz adaptację budynków przy ul. Lastadia 2 i Lastadia 41 („Realizacja przyczyniła się do przywrócenia dawnego Targu Maślanego i miejmy nadzieję, przywróciła proces zszywania Głównego Miasta ze Starym Przedmieściem”).

Czwarta kategoria konkursowa dotyczyła wnętrz. Nagrodę w kategorii „obiekty publiczne o ciekawie zaprojektowanych wnętrzach” otrzymało Muzeum Bursztynu, stworzone w budynku Wielkiego Młyna jako filia Muzeum Gdańska. Projekt adaptacji opracowała Ksenia Piątkowska, projekt ekspozycji - Anna Bocek i Mirosław Majkowski.  Muzeum Bursztynu wyróżniono także nagrodą specjalną. „Nagrodę przyznano za umiejętne wykreowanie zaskakującej nastrojem przestrzeni, w której gra świateł i zwielokrotnione odbicia prowadzą widza przez magiczny bursztynowy świat”.

Wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Gdańska 2020-2021

Obiekty publiczne o ciekawie zaprojektowanych wnętrzach: Muzeum Bursztynu, stworzone w budynku Wielkiego Młyna jako filia Muzeum Gdańska

Zdjęcia: Piotr Wittman/gdansk.pl, Jerzy Pinkas/gdansk.pl, Dominik Paszliński/gdansk.pl
Źródło: gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Nagroda Architektoniczna

Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?
Czy AI zaprojektuje miasta przyszłości?

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) rewolucjonizuje wiele branż, w tym architekturę. Jak ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera