Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Srebrny Quadro – każdy może oddać głos

 

Czas czytania: ~4 min


Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro jest przyznawana od 1999 roku. Trafia do rąk autorów najlepszych realizacji architektonicznych powstałych w Poznaniu. Organizatorem konkursu jest Miasto Poznań przy współudziale: SARP Oddział Poznań oraz inicjatora nagrody – UWI Inwestycje S.A. W tym roku, oprócz dorocznego lauru dla najciekawszej nowo powstałej budowli z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia nagrody zostanie przyznana wyjątkowa statuetka.

 

Srebrny Quadro

Jubileuszowy konkurs architektoniczny

Srebrny Quadro – to nowa i wyjątkowa nagroda, przyznawana w specjalnym plebiscycie raz na 25 lat. Sami mieszkańcy Poznania spośród 24 dotychczas nagrodzonych obiektów wybiorą ten, który w ich opinii stał się prawdziwą wizytówką Poznania. W ramach internetowego plebiscytu do 15 września na stronie poznan.pl/srebrny-quadro można oddawać głos na jeden z 24 budynków, które powstały w stolicy Wielkopolski przez ostatnie ćwierć wieku. Zdobywca nagrody jubileuszowej Srebrnego Quadro zostanie ogłoszony 18 października.

 

Wśród poddanych pod głosowanie brył są obiekty o bardzo różnym charakterze – biurowce, osiedla, domy, rozbudowy i modernizacje. Budowle nowoczesne i historyzujące, widoczne z daleka i kameralne. Wszystkie już wcześnie docenione, dostrzeżone, lubiane. Przypomnijmy je.

 

Najnowszym dziełem w tym zestawieniu jest ekspozycja reliktów palatium Mieszka I, laureat Nagrody Quadro 2021, dzieło Przemysława Woźnego z Pracowni Projektowej J. P. Woźny. To szklana instalacja przestrzenna, będąca odtworzeniem kształtu pozostałości siedziby pierwszego władcy Polski i jego żony Dobrawy. Składa się ze szklanych paneli, których boczne ściany swoją strukturą nawiązują do starego muru, górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego szkła z nadrukowanymi grafikami i tekstami dotyczącymi historii Poznania. W 2020 roku Nagroda Quadro trafiła do pracowni Insomnia za projekt osiedla Nowy Strzeszyn, docenionego za „unikatową przestrzeń, tworzącą oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową”. Zupełnie inny charakter miał obiekt nagrodzony w 2019. Kamienica „Żelazko” pracowni CDF Architekci - to projekt odtworzenia neorenesansowej kamienicy u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Oficyna przy ul. 3 Maja 49C – to Nagroda Quadro 2018, przyznana Pracowni NMS Architekci za projekt nadbudowy i przebudowy oficyny oraz zagospodarowania podwórza. Jurorzy docenili fakt, że "zniszczone w czasie wojny, odbudowane w ułomnej formie i zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane”.

W 2017 roku Nagrodę Quadro otrzymał wyraziście wpisujący się w panoramę miasta biurowiec "Bałtyk". Holenderska pracownia MVRDV oraz współpracujące z nią biura Ultra Architects oraz NO Natkaniec Olechnicki Architekci projekt 16-kondygnacyjnego i blisko 70-metrowego budynku o nieregularnej i charakterystycznej bryle, która opisano jako „dobry przykład świadomego projektowania i harmonijnego łączenia starej i nowej architektury". Rok wcześniej nagrodę zdobył także budynek biurowy, jednak zupełnie inny, kameralny i wpisany w zastany kontekst. Biurowiec przy ul. Za Bramką pracowni Ultra Architects. W opinii jury budynek otrzymał nagrodę "za wpisanie nowoczesnej, również pod względem technologicznym, architektury w zabytkową tkankę Starego Miasta". UBIQ 34, zespół trzech budynków mieszczący się na terenie dawnych koszar przy ul. Grunwaldzkiej pracowni CDF Architekci – to laureat Nagrody Quadro 2015; laureatem Nagrody Quadro 2014 roku za najlepszy budynek Poznania uznano posadowiony wśród staromiejskich kamienic Hotel Puro projektu pracowni ASW Architekci Ankiersztajn, Stankiewicz, Wroński, a rok wcześniej tę samą nagrodę zdobyło biuro AD ARTIS Emerla Wojda za obiekt kultury, minimalistyczną Bramę Poznania.

W 2012 roku z Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro z Poznania wyjechali JEMS Architekci, nagrodzeni za biurowiec Pixel. Budynek biurowy, Murawa Office Park pracowni Rhode Kellermann Wawrowsky otrzymał Nagrodę Quadro w 2011 roku. Przez dwa lata, w 2010 i 2009 roku nagrodzone były obiekty akademickie - budynek Wydziału Prawa i Administracji UAM (proj. Pracownia Architektoniczna 1997 Krzysztof Frąckowiak) oraz budynek biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM (proj. APA Jacek Bułat, Neostudio Architekci i Consultor).

Wśród nielicznych realizacji mieszkaniowych, jakie znalazły się w gronie laureatów Nagrody Quadro znalazł się budynek mieszkalny na Winiarach. To doceniony w 2005 roku projekt Wojciecha Marcinkowskiego, nagrodzony m.in. za ponadczasową prostotę, stonowaną kolorystykę, pełen wyczucia detal. Zespół mieszkaniowo-usługowo-handlowy City Park otrzymał Nagrodę Quadro 2008 – to projekt Sławomira Rosolskiego. W 2007 roku doceniono drugi, w 2003 – pierwszy etap budowy jednej z najbardziej znanych nowych budowli w Poznaniu, czyli Starego Browaru (proj. Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz).

Srebrny Quadro

Zwycięzca nagrody im. Jana Baptysty Quadro 2007 i 2003: Stary Browar, Studio ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz

Jerzy Gurawski otrzymał Nagrodę Quadro za salę koncertową Akademii Muzycznej (2006) i  Wydział Matematyki i Informatyki UAM (2202). Jego wieloletni wspólnik, Marian Fikus, za Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej w 2004 roku. Budynek terminalu lotniska Ławica - Nagroda Quadro 2001 – to dzieło Studia ADS Piotr Z. Barełkowski, Przemysław Borkowicz. Ci sami architekci otrzymali nagrodę w 1999 roku za Pawilon 3a na  Międzynarodowych Targach Poznańskich. Centrum Finansowe przy pl. Andersa Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich nagrodzono w 2000 roku. Pierwszy obiekt w dziejach odznaczony Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro – to zespół sportowo-rekreacyjny nad Jeziorem Maltańskim projektu Klemensa Mikuły.

Na każdy z 24 wymienionych tu obiektów można głosować na stronie: poznan.pl/srebrny-quadro/


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Nagrody Architektoniczne

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera