Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kalendarium wydarzeń architektonicznych. Grudzień 2023.

 

Czas czytania: ~11 min


W drugim wydaniu naszego kalendarium prezentujemy subiektywne zestawienie najciekawszych eventów, spotkań, wykładów, wystaw i konkursów, którymi świat architektury i designu żył w grudniu 2023.

 

Wydarzenia architektoniczne grudzień 2023

01.12. Poznaliśmy laureatów NAWW 2023

Trzecia edycja Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego, zorganizowana przez poznański SARP i Wielkopolską Izbę Architektów RP, wyłoniła tegorocznych laureatów w pięciu kategoriach: budynki wielo i jednorodzinne, wnętrza, przestrzeń wspólna oraz dzieła eksportowe. Dziesięcioosobowe jury, złożone z doświadczonych architektów, historyka sztuki i dziennikarki, zdecydowało się nie przyznawać nagród w kategoriach budynków użyteczności publicznej, młodego twórcy, ani Grand Prix. W kategorii budynek wielorodzinny nagrodę zdobył obiekt przy ul. Słowackiego w Poznaniu (proj. INSOMIA). W kategorii domów jednorodzinnych  nagrodzono Dom Wieloczłonowy koło Poznania (proj. PL.architekci). W kategorii wnętrze nagrodę główną otrzymała klinika medyczna Reumedika w Poznaniu (proj. Koper Studio). W kategorii dzieło eksportowe nagrodzono szkołę Fundacji WAYAir w obozie uchodźczym Ulyankulu w Tanzanii (proj. JEJU.studio, Arh+). W kategorii przestrzeń wspólna nagrodę zdobył skwer Usług Kultury przy Przystanku Edukacja w Wieleniu (proj. Neostudio Architekci).

Poznaliśmy laureatów NAWW 2023

02.12. Ogłoszono konkurs na uniwersalną koncepcję architektoniczną aranżacji wnętrza bibliotecznej strefy dla dzieci

Konkurs architektoniczny przeprowadzany jest we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. W skład jury wchodzą między innymi nagradzany architekt – Grzegorz Kłoda oraz Dziekan i Prodziekan Wydziału Architektury PWr. Dla autora najlepszej koncepcji czeka nagroda 5000 zł. Zadanie konkursowe skierowane jest do studentek i studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Konkurs wnętrza bibliotecznej strefy dla dzieci

02-03.12. 10-lecie Targów Ładnych Rzeczy

W pierwszy weekend grudnia już po raz dziesiąty mogliśmy gościć na Targach Ładnych Rzeczy w Warszawie. TRŁ są największymi targami designu w Polsce. Ponad 300 wystawców i tysiące gości celebrowało 10 lat istnienia Targów.

Targi Ładnych Rzeczy

04.12. CHYBIK + KRISTOF (CHK) zaprezentowali zwycięski projekt nowego wielofunkcyjnego wieżowca w Albanii

Pracownia projektowa CHYBIK + KRISTOF (CHK) przedstawiła zwycięski projekt nowej wielofunkcyjnej wieży, która ma stać się punktem orientacyjnym w stolicy Albanii, Tiranie. Wielofunkcyjny kompleks, zlokalizowany w samym sercu przyszłego centrum kulturalnego stolicy w ramach Nowego Bulwaru, ma być 83-metrową wieżą, składającą się głównie z przestrzeni mieszkalnych.

Projekt nowego wielofunkcyjnego wieżowca w Albanii

07.12. Ogłoszono drugą edycję konkursu dla architektów i projektantów wnętrz Bespoke

Już po raz drugi firma Samsung ogłosiła konkurs na unikalny projekt koncepcyjny, w którym centralnym elementem ma być lodówka Bespoke firmy Samsung. Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Każdy etap to projekt w określonym stylu. Pierwszy etap to japandi, następnie styl mid-century, a etap trzeci do modern organic. Termin nadsyłania zgłoszeń do pierwszego etapu upływa 30 stycznia 2024 roku.

Ogłoszono drugą edycję konkursu dla architektów i projektantów wnętrz Bespoke

07.12. Wyłoniono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023

W czwartek, 7 grudnia, dokonano wyboru laureatów krajowego konkursu Fasada Roku 2023. Konkurs ten ma na celu uwydatnienie znaczenia fasad w tworzeniu jakości budowli i otoczenia. Zadanie jurorów było trudne, gdyż blisko 300 obiektów z całej Polski rywalizowało o miano najlepszej fasady w jednej z pięciu kategorii. Zwycięzcy zyskali również szansę na udział w konkursie na szczeblu europejskim.

Fasada Roku 2023

07.12. Ogłoszono konkurs na centrum sportu i rekreacji oraz centrum kultury studenckiej na kampusie Ochota w Warszawie

Uniwersytet Warszawski wraz z SARP Warszawa ogłosili konkurs na projekt architektoniczny pn. „Budowa Centrum Sportu i Rekreacji na potrzeby zajęć dydaktycznych oraz budowa centrum kultury studenckiej na Kampusie Ochota”.

Konkurs na centrum sportu i rekreacji oraz centrum kultury studenckiej na kampusie Ochota w Warszawie

08.12. Ogłoszono zwycięzców MasterPrize Awards

W konkursie Architecture MasterPrize nagradzane są najlepsze projekty z dziedziny architektury, projektowania wnętrz i architektury krajobrazu. W tej edycji doceniono również projekty polskich architektów, w tym hotel Warszauer w Krakowie autorstwa INDO Architekci.

MasterPrize Awards

08.12. Wręczono Honorową Nagrodę SARP 2023

8 grudnia w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich miało miejsce uroczyste wręczenie Nagrody SARP, które zbiegło się z inauguracją ekspozycji prac Ewy P. Porębskiej, tegorocznej laureatki. W ramach wydarzenia, jak co roku, rozdano także medale SARP Bene Merentibus.

Wręczono Honorową Nagrodę SARP 2023

08.12. Odbyło się spotkanie z autorami książki „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze"

Rozmowa z autorami i bohaterem publikacji odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Autorami książki są Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej. Spotkanie miało formę dyskusji między pisarzami a architektem Robertem Koniecznym.

Spotkanie z autorami książki „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze"

08.12. Pantone ogłosił Peach Fuzz Kolorem Roku 2024

Reprezentantem roku 2024 wybrano słodki i zwiewny, PANTONE 13-1023 Peach Fuzz. Ma symbolizować pozytywną energię i potrzebę porozumienia między ludźmi.

Peach Fuzz  Kolorem Roku 2024

08.12. Odbyło się spotkanie wokół książki Ruch Tektoniczny

Odbyło się spotkanie wokół wydanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przewodnika „Ruch tektoniczny” autorstwa Kacpra Kępińskiego. Wydarzenie towarzyszyło wystawie „Ruch Tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego” trwająca obecnie w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach. Spotkanie poprowadziła Aldona Łaniewska-Wołłk. Podczas wydarzenia odbyło się oprowadzanie kuratorskie z udziałem autora wystawy i publikacji.

Spotkanie wokół książki Ruch Tektoniczny

09.12. Odbyły się XIV Studenckie Targi Sztuki w Poznaniu

Studenckie Targi Sztuki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. odbyły się 9 grudnia. Targi Sztuki Studenckiej to regularnie organizowane spotkanie, umożliwiające studentom i absolwentom Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu wystawienie i sprzedanie swoich dzieł. Wydarzenie to oferuje szansę na odkrycie prac młodych artystów oraz nabycie unikatowych, ręcznie wykonanych przedmiotów.

XIV Studenckie Targi Sztuki w Poznaniu

09.12. Ruszyła 28. edycja konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Rozpoczęła się 28. edycja ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Kapituła konkursu i jego organizator, Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, zapraszają do zgłaszania nowych i modernizowanych inwestycji.

Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

09.12. Otwarto wystawę fotograficzną Dominiki Śliwińskiej "RYTM – KONTRAST – WALOR"

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 stycznia 2024 roku. Ekspozycja czynna jest od 9 grudnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Miejsce: Klubogaleria SARP, ul. Dyrekcyjna 9, Katowice. Wystawa stanowi punkt zbiegu fotografii architektonicznej oraz abstrakcji, dla których punktami wspólnymi  według autorki jest rytm - kontrast - walor.

dj4fyLoyQ6sIpnQKSQwMSf9jD7yZxWIzTu205WoBJ8FqTP7TpyUUVUenEQZJ_15-wystawajpg.jpg

9-10.12. Na Artshow zaprezentowano 1000 dzieł sztuki w jeden weekend

1000 dzieł stworzonych przez 155 artystów z całej Polski zostało zaprezentowanych podczas drugiej edycji Artshow. W grudniu, w warszawskiej Kamienicy Karskich przy ulicy Wiejskiej, odbyło się dwudniowe wydarzenie, podczas którego setki unikatowych dzieł sztuki wystawiono we wspólnej przestrzeni. Była to okazja do zakupu nie tylko malarstwa, rzeźb, grafik czy fotografii, ale także do bezpośredniej rozmowy z artystą lub przedstawicielem galerii.

Artshow

12.12 Pracownia BE DDJM zmieniła nazwę na Baumschlager Eberle Architekci Kraków

Znane biuro projektowe z Krakowa, BE DDJM Architekci, kontynuuje proces integracji z międzynarodowym holdingiem Baumschlager Eberle Architekten. Od teraz będzie funkcjonować jako Baumschlager Eberle Architekci Kraków.

BE DDJM zmieniła nazwę na Baumschlager Eberle Architekci Kraków

12.12. Rozstrzygnięto konkurs na Centrum Przesiadkowe w Rybniku

Konkurs architektoniczny zorganizowany został przez SARP Katowice we współpracy z urzędem Miasta Rybnika. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji Centrum Przesiadkowego wraz z zagospodarowaniem terenu.

Centrum Przesiadkowe w Rybniku

12.12. Odbył się wykład pt. Fotografia i nowe historie Bauhausu | „Moi Ver”

Muzeum Warszawy zorganizowało wykład pt. „Fotografia i nowe historie Bauhausu”. Spotkanie towarzyszyło wystawie „Moi Ver”. Prelekcję wygłosiła historyczka sztuki, prof. Gabriela Świtek. Wykład poświęcony był teorii i eksperymentom fotograficznym z kręgu Bauhausu.

3gMoozgbytCLmUhEyVdNWkALO0PnuVEBxsCTxgM6AJUkYLZONXI1kqJJrcHL_19-moi-verjpg.jpg

12.12. Odbyło się spotkanie pt. „WNĘTRZA” JERZY SOSNKOWSKI (1893-1954) z cyklu „Spotkanie z architekturą”

Wydarzenie zrealizowano w ramach cyklu „Spotkania z architekturą” prowadzonego przez Gdyński Szlak Modernizmu. Gościem spotkania był historyk sztuki, badacz architektury międzywojennej Dariusz Błaszczyk, autor książek o architektach i architekturze, w tym wydanej w zeszłym roku przez Centrum Architektury monografii Jerzego Sosnkowskiego pt. „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954)”.

WNĘTRZA” JERZY SOSNKOWSKI

12.12. Ogłoszono wyniki konkursu na rewitalizację zespołu pałacowego w Bieżuniu

Celem konkursu architektonicznego było stworzenie dwuetapowego planu rewitalizacji i adaptacji kompletu pałacowo-obronnego w Bieżuniu. W obrębie tego kompleksu znajdą się: pałac Zamoyskich, wschodnia oficyna pałacowa, ruiny budynku Arianki, ziemianka-lodownia oraz kapliczka poświęcona Matce Bożej.

Ogłoszono wyniki konkursu na rewitalizację zespołu pałacowego w Bieżuniu

13.12. Odbyła się macedońska premiera książki „Warszawa rysuje Skopje”

Miała miejsce prezentacja macedońskiego wydania książki "Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. "Warszawa rysuje Skopje" to historia nieznana o sukcesie polskich urbanistów na arenie międzynarodowej, opowiadająca o wybitnych postaciach takich jak Stanisław Jankowski, Bohdan Jastrzębski czy Adolf Ciborowski, dawny główny architekt Warszawy.

Warszawa rysuje Skopje

13.12. Google ogłosiło nową siedzibę

Google ujawniło swoje zamiary związane z otwarciem nowej centrali w Chicago, Illinois, USA. Firma zamierza zająć budynek zbudowany w latach 80. XX wieku, który pomimo swojego prawie czterdziestoletniego wieku, wyróżnia się niezwykle nowoczesną architekturą.

Google ogłosiło nową siedzibę

14.12. Odbyła się III edycja e-konferencji: Światło w architekturze

Już po raz trzeci zorganizowaliśmy e-konferencję „Światło w architekturze”, w trakcie której poddaliśmy analizie wszystkie aspekty właściwego korzystania ze światła.

III edycja e-konferencji: Światło w architekturze

14.12. Przeprowadzono aukcję prac plastycznych na rzecz Ukrainy

Odbyła się czwarta aukcja prac graficznych i malarskich warszawskiego środowiska architektonicznego na rzecz Ukrainy. Aukcję zorganizowała Politechnika Warszawska.

Aukcja prac plastycznych na rzecz Ukrainy

14.12. Odbył się wykład Jacka Krycha w ramach cyklu Zalew Architektury

Architekt Jacek Krych z pracowni JRK72 poprowadził wykład z cyklu Zalew Architektury organizowanego przez SARP Szczecin.

Wykład Jacka Krycha w ramach cyklu Zalew Architektury

15.12. Otwarto pierwszą w Polsce wystawę prac Dariusza Jasaka

Pierwsza w Polsce wystawa prac Dariusz Jasaka zorganizowana została w biurowcu HOP na warszawskiej Woli. Do połowy stycznia obiekt będzie gościł dwa cykle prac artysty "Włoskie impresje" oraz "High Dimension”.

Otwarto pierwszą w Polsce wystawę prac Dariusza Jasaka

15.12. Ruszyła druga edycja międzynarodowego konkursu "Architect’s chair”

Ogłoszono drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt krzesła "Architect's Chair". Pula nagród wynosi 7 000 euro. Celem konkursu jak poprzednio jest zaprojektowanie kultowego krzesła.

Architect’s chair

16.12. Zorganizowano spacer miejski pt. „Współczesna architektura w Ostrowcu. Modernizm, postmodernizm i dalej”

Po raz drugi Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało spacer po mieście z przewodnikiem. Podczas spaceru przyglądano się architekturze w Ostrowcu, która powstała po 1945 roku. Wydarzenie związane było z wydaną niedawno książką pt. „Ruch Tektoniczny” autorstwa Kacpra Kępińskiego.

Współczesna architektura w Ostrowcu. Modernizm, postmodernizm i dalej

16.12. Odbyło się spotkanie z Małgorzatą Dembowską i Michałem Czerwińskim z fundacji miastoNATURA

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Laboratorium Badań nad Szczęściem. Życie po Komfortocenie”. Małgorzata Dembowska i Michał Czerwiński są współautorami koncepcji miasta nad Wisłą. W trakcie rozmowy próbowali odpowiedzieć na pytanie w jakiej formie może toczyć się życie miejskie nad Wisłą.

spotkanie z Małgorzatą Dembowską i Michałem Czerwińskim z fundacji miastoNATURA

16-17.12. Odbyła się jubileuszowa edycja Targów Wzory

Grudniowe Targi Wzory mają już 10 lat. Z okazji jubileuszu zorganizowano specjalną edycję pt. WZORY na ŚWIĘTA. Ważną częścią targów była wystawa „Out of Comfort”.

WZORY na ŚWIĘTA

17.12. Ogłoszono grant na prace naukowe lub badania z zakresu mieszkalnictwa - Collective Housing

Rozpoczęto międzynarodową rekrutację wniosków dotyczących publikacji książki poświęconej mieszkalnictwu zbiorowemu. Organizatorami konkursu są Politechnika Madrycka (Universidad Politécnica de Madrid UPM), Szwajcarski Instytut Technologii w Zurychu oraz wydawnictwo TC Cuadernos.

Ogłoszono grant na prace naukowe lub badania z zakresu mieszkalnictwa - Collective Housing

18.12. Miała miejsce premiera książki pt. „Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?”

W ramach premiery książki pod redakcją Aleksandry Litorowicz i Moniki Wróbel odbyło się spotkanie autorskie. Gośćmi spotkania byli: Olga Drenda, Aleksandra Litorowicz, Szymon Maliborski, Kuba Snopek i Monika Wróbel.

Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?

19.12. Miała miejsce premiera książki pt. „Heidegger dla architektów”

W ramach premiery książki „Heidegger dla architektów” Adama Sharra wydanej w ramach nowej serii Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Myśliciele dla Architektów odbyło się spotkanie autorskie. W spotkaniu wzięli udział Bolesław Stelmach, Bogdan Baran (tłumacz książki) oraz Daniel Sobota.

Heidegger dla architektów

19.12. Rada Miasta Warszawy podjęła uchwałę zapewniającą ochronę krajobrazu kulturowego historycznej części miasta

Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą zakazów i ograniczeń w zakresie realizacji prac budowlanych oraz umiejscowienia drobnych elementów architektonicznych. Uchwała określa również standardy dla materiałów używanych przy odnawianiu fasad i dróg, zasady oświetlenia budynków oraz zasady instalowania urządzeń takich jak klimatyzatory czy bankomaty. Uchwała wprowadza porządek w kwestii rozmieszczania reklam, chroni unikalne detale architektoniczne oraz historyczne elementy stolarskie. Dokładnie określa również wygląd szyldów, stoisk handlowych na ulicach oraz ogródków gastronomicznych.

Rada Miasta Warszawy podjęła uchwałę zapewniającą ochronę krajobrazu kulturowego historycznej części miasta

21.12. Ogłoszono konkurs „Szkice Architektoniczne”

Jest już kolejna edycja konkursu architektonicznego organizowanego w ramach targów BUDMA. Skierowany jest on do studentów kierunków architektonicznych, a jego celem jest pokazanie umiejętności plastycznych i warsztatowych.

 

Szkice Architektoniczne

 

Tekst opracowała Magdalena Wałek

Architektka i doktorantka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej. Specjalizuje się w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi cyfrowych w ochronie dziedzictwa kulturowego i zabytków. Redaktorka portali Grupa Sztuka Architektury.

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wydarzenia Dla Architektów, Wydarzenie Architektoniczne, Wystawa, Konkurs Architektoniczy, Spotkanie Architektoniczne

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera