Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Riken Yamamoto laureatem Nagrody Pritzkera 2024

 

Czas czytania: ~3 min


5 marca 2024 roku Riken Yamamoto został ogłoszony 53. laureatem Nagrody Pritzkera. Jest dziewiątym Japończykiem zdobywającym ten laur, a jego projekty zostały docenione przede wszystkim za wspieranie społeczności. Riken Yamamoto urodził się w 1945 roku. Choć przyszedł na świat w Pekinie pochodzi z japońskiej rodziny i już jako dziecko trafił do ojczyzny swoich rodziców. Zamieszkał w Jokohamie, w domu, który rodzice zbudowali tak, aby poza mieszkaniem zmieścić tam także, od frontu, aptekę, którą prowadziła matka przyszłego architekta. Yamamoto twierdzi, że życie w takim domu, na pograniczu strefy prywatnej i publicznej nauczyło go wrażliwości na społeczność.

 

Nagroda Pritzkera 2024

Riken Yamamoto

Kolejny japoński architekt

Podobnie jak inni, docenieni wcześniej japońscy architekci. np. Arata Isozaki w 2019 roku, Shigeru Ban w 2014 czy Toyo Ito rok wcześniej, wszyscy wyróżniali się nie tyle stylem, co ideą, filozofią projektowania i jej konsekwentnym wdrażaniem w życie. Filozofią, która charakteryzuje dorobek tegorocznego laureata Nagrody Pritzkera i cechą, za którą właśnie został doceniony jest tworzenie przestrzeni, które wzmacniają więzi społeczne, które łączą funkcje publiczne z prywatnymi.

 

Yamamoto skończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Nihon w 1968, trzy lata później obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pieknych Uniwersytetu w Tokio. W 1973 roku założył własną pracownię Riken Yamamoto & Field Shop. Jak sam wspomina, doświadczeniem nie mniej ważnym niż studia były liczne podróże (część odbyta z jego mentorem, Hiroshi Harą) do Europy, Północnej Afryki, na Bliski Wchód, USA, Meksyku, Kolumbii, Peru.

 

Projektowanie dla społeczności

W swoim poglądzie na architekturę Yamamoto jest przekonany, że da się komfortowo łączyć sferę publiczną i prywatną, że każda przestrzeń może wzbogacić i służyć uwzględnieniu całej społeczności, a nie tylko tych, którzy ją zamieszkują. I właśnie dlatego nawet projektując domy jednorodzinne stara się kształtować je tak, aby łączyły środowisko naturalne i zabudowane, otwierając się zarówno na gości, jak i przechodniów. Projektując osiedla – bardzo często komunalne, dla uboższej ludności – także poświęca wiele uwagi otoczeniu mieszkań, ich przenikaniu z obszarami półprywatnymi, ale i z otaczającymi ulicami.

 

Cezurą w dorobku Yamamoto stało się trzęsienie ziemi z 2011 roku, które zniszczyło wiele budynków w Japonii. Wtedy architekt zaczął projektować o wiele więcej, od rezydencji prywatnych po mieszkania komunalne, szkoły podstawowe, budynki uniwersyteckie, instytucje i przestrzenie publiczne. W obliczu klęski w Tōhoku założył Local Area Republic Labo, instytut zajmujący się działalnością społeczną poprzez projektowanie architektoniczne i ustanowił Nagrodę Republiki Lokalnej, przyznawaną młodym architektom, którzy działają z odwagą i szukają nowych idei na przyszłość.

 

Budynki projektowane przez Yamamoto, czy to prywatne, czy publiczne, cechuję prostota i klarowność układu, oszczędność form czy elementów (a także zastosowanych materiałów), są jasne, przejrzyste, niekiedy prawie futurystyczne w swojej transparentności, otwartości, przestrzenności. „Dla mnie rozpoznanie przestrzeni oznacza rozpoznanie całej społeczności” – mówi Yamamoto. „Obecne podejście architektoniczne kładzie nacisk na prywatność, negując konieczność relacji społecznych. Jednak nadal możemy szanować wolność każdej jednostki, żyjąc razem w przestrzeni architektonicznej jako republika, wspierając harmonię między kulturami i fazami życia” – podkreśla zdobywca Nagrody Pritzkera roku 2024.

 

Zobacz najlepsze realizacje architekta

Źródło: pritzkerprize.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Nagroda Pritzkera, Architekt

Dom na słupach
Dom na słupach

Na warszawskich Kabatach dobiega końca budowa nowego zespołu mieszkaniowego. Jako inwestor stoi za n ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda Pritzkera
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera