Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biennale Architektury w Wenecji 2018 – polska wystawa

 

Czas czytania: ~3 min


Biennale Architektury w Wenecji organizowane jest od 1980 roku; odbywa się co dwa lata, na przemian z mającym znacznie dłuższą historię Biennale Sztuki. Polska bierze udział w obu imprezach, wykorzystując do naszych prezentacji pawilon polski, wzniesiony na terenie ogrodu Giardini della Biennale nakładem rządowych funduszy w 1932 roku.

 

6WfGbdhTMJrPG5pMAj6F1mWZL0qnVlZPlt8YScTZcxg9H5GyiyKT1yuYvRAQ_polski-pawilon-1jpg.jpg

Biennale Architektury w Wenecji – to jedna z najważniejszych imprez, związanych z architekturą na świecie. Służy ona przede wszystkim refleksji na temat architektury, pobudzeniu debaty, zdiagnozowaniu różnych wyzwań czy problemów, związanych z tą dziedziną i obecnych na świecie. Polacy nie raz zaistnieli na tej wystawie. Polska wystawa w 2008 roku zdobyła najwyższą nagrodę Biennale – Złotego Lwa, w 2016 otrzymała wyróżnienie.

 

Każde Biennale Architektury w Wenecji ma swojego głównego kuratora, który nie tylko odpowiada za wystawę główną, ale także opracowuje temat przewodni, wokół którego powinny koncentrować się ekspozycje w pawilonach narodowych. W 2018 roku za Biennale Architektury odpowiadają  Yvonne Farrell i Shelley McNamara, założycielki pracowni Grafton Architects. Temat przewodni, które wybrały dla tegorocznej imprezy brzmi „Freespace” - „Wolna przestrzeń”. „Wolna przestrzeń skupia się na zdolności architektury do dawania swym użytkownikom darmowych i dodatkowych prezentów przestrzennych oraz na jej zdolności do spełniania niewypowiedzianych życzeń osób obcych. Wolna przestrzeń jest celebracją umiejętności architektury znajdowania dodatkowej i nieoczekiwanej wspaniałomyślności w każdym projekcie, nawet w najbardziej prywatnych, defensywnych, ekskluzywnych czy komercyjnie uwarunkowanych realiach” - to fragment tekstu kuratorskiego, w którym  Yvonne Farrell i Shelley McNamara wyjaśniają swój pomysł na temat tegorocznego Biennale.

2udBKyTddzzGpUl7V6ud8vFO5rolxntySs6YAsmwJeMGK1eqtBGYmmXYVxH7_polski-pawilon-2jpg.jpg

Polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji chciało stworzyć 30 zespołów – tyle projektów oceniało jury w składzie: dr hab. Waldemar Baraniewski, Urszula Gołota, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Hugon Kowalski, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr hab. Marta Leśniakowska (nieobecna), Bartłomiej Nawrocki, prof. Sławomir Ratajski, Mariusz Ścisło, dr hab. Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Hanna Wróblewska i Marta Żakowska. W opinii tych ekspertów i ekspertek najlepszy pomysł na polską wystawę w Wenecji zaproponował zespół w składzie: architekci: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis (CENTRALA), kuratorka: Anna Ptak. Ich wystawa nosi tytuł „Amplifikacja natury”. „Projekt odznacza się trafnością wyboru tematu związanego z aktualnymi problemami architektonicznymi. Odwołuje się do wybitnych projektów i realizacji polskiego modernizmu II połowy XX wieku. Charakteryzuje się twórczym podejściem do koncepcji wystawienniczej w zakresie architektury. W twórczy sposób kształtuje przestrzeń wystawienniczą Polskiego Pawilonu” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

 

„Wystawa w Polskim Pawilonie będzie opowieścią o procesach regulujących biosferę Ziemi: zjawiskach atmosferycznych i astronomicznych, które tworzą architekturę i są jej tworzywem. Instalacja Amplifikacja natury będzie pokazywać rezultaty badań architektonicznych prowadzonych przez grupę projektową Centrala od 2012 roku. ” - pisze Anna Ptak, kuratorka polskiej wystawy podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2018 roku. Na wystawie pojawią się m.in. modele terenu rekreacyjnego Warszawianki, w wyjątkowy sposób zintegrowanego z naturą projektu zespołu Jerzego Sołtana; prezentowany będzie dom rodzinny Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, a także wizjonerskie projekty wystawiennicze Jacka Damięckiego. „Zaprezentujemy również własne propozycje Centrali dedykowane chronobiologii i żywiołom wody: dom wertykalnie otwarty i pawilon służący do słuchania deszczu” - dodaje kuratorka.

 

Biennale Architektury w Wenecji będzie trwało do 24 maja do 25 listopada 2018 roku.

 

Źródło informacji: labiennale.art.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura, Imprezy Dla Architektów

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera