Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektoniczne wydarzenia roku 2018

 

Czas czytania: ~2 min


Już od wielu lat polska architektura rozwija się w stałym i każdego chyba satysfakcjonującym tempie. Co roku w podsumowaniach wymieniać można kolejne bardzo udane realizacje architektoniczne, można też wymieniać nazwiska odnoszących sukcesy zagranicą projektantów. Oczywiście w otaczającym nas krajobrazie wciąż wiele jeszcze można zmienić na lepsze – ale mama też wiele powodów do zadowolenia.

 

Dom w Będzinie

Dom w Będzinie

Pod koniec 2018 roku ucieszyła nas wiadomość, że aż 18 polskich realizacji architektonicznych zdobyło nominację do Mies van der Rohe Award, najważniejszej nagrody architektonicznej na naszym kontynencie. To nie pierwszy raz, gdy kilkanaście polskich budynków zostało dostrzeżonych przez międzynarodowe jury – to jasny znak, że polska architektura trzyma poziom!

Hala KS Cracovia 1906

Hala KS Cracovia 1906

Ważnym i ciekawym trendem jest powstawanie doskonale zaprojektowanych gmachów użyteczności publicznej w mniejszych miastach – już nie tylko Warszawa, Kraków czy Poznań mają dobrą architekturę, przeznaczoną dla obywateli. Takie gmachy można tez znaleźć np. w Siedlcach, Żorach czy Konstancinie – Jeziornie

Przedszkole w Żorach-Kleszczówce

Przedszkole w Żorach-Kleszczówce

W 2018 roku także sporo rozmawialiśmy o architekturze mieszkaniowej – zaczęto dostrzegać fakt, że oddanie w ręce deweloperów całości budownictwa mieszkaniowego nie służy ludziom i w końcu doprowadzi do katastrofy. Niewiele podjęto realnych działań, by tę sytuację zmienić, ale już nawet konkursy architektoniczne na osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus czy też rozstrzygnięty niedawno konkurs na nową technologię prefabrykacji pokazują, że temat na pewno będzie się rozwijał. 

Sąd Rejonowy w Siedlcach

Sąd Rejonowy w Siedlcach

Czy żywym miejscem do debat architektonicznych stanie się także pawilon Zodiak? Zbudowany w miejscu dawnej kawiarni nowy budynek, zarządzany przez władze Warszawy i SARP ma służyć architektonicznym wydarzeniom. Na pewno warto śledzić jego program, bo miejsc, w których na co dzień organizowane są spotkania, związane a architekturą wciąż nie ma w Polsce wiele.

Wydział Radia I Telewizji Im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

Wydział Radia I Telewizji Im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

A tematów do debat o architekturze nie brakuje. Jedną z bardziej emocjonujących była ta, prowadzona po ogłoszeniu wyników konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Architektów oraz pasjonatów architektury rozemocjonowała nagroda, przyznana programowo skromnemu i prostemu domowi w Będzinie projektu biura jojko nawrocki. Niezależnie od tego, po której stronie sporu ktoś stał – na Nowy Rok wszystkim pasjonatom architektury życzymy wielu okazji do debat na jej temat. 

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera